Французите гласуват на решаващ втори тур на предсрочните парламентарни избори. Отново се очаква рекордна избирателна активност.

Преди седмица, веднага след първия тур националистическата партия „Национален сбор“ водеше убедително и даде заявка за поемане на управлението, ако постигне абсолютно мнозинство днес.

За една седмица обаче ситуацията много се промени.

Атмосферата чувствително се различава от предишни избори. Над 50 са физическите нападения над кандидати за тези парламентарни избори.

Крайното разделение в обществото и напрежението са видими.
Ако в миналото гласуващите за крайна партия са опитвали да бъдат дискретни, сега открито заявяват пристрастията си. А това предизвиква сблъсъци в общественото пространство.

Още повече, че тези избори са арена на фронтален удар между крайната десница и новосформирания фронт около левицата и крайната левица. С важно уточнение: чиито най-чуваем глас остава крайно ляв и много оспорван лидер. Затова и утре, когато ще е ясно накъде поема Франция, напрежението може и да остане високо.

Какво се случи през изминалата една седмица?

 

След като се очерта много ясна възможност националистическата партия „Национален сбор“ да получи абсолютно мнозинство и да поеме управлението на страната, отсреща се сформира съюз с единствена цел – блок срещу крайната десница.

В този съюз влязоха досегашното президентско мнозинство и фронтът на левица и крайна левица. Заедно, те изтеглиха 210 свои кандидати, за да се обединят във всеки район около кандидата, който има най-голям шанс срещу крайната десница.

Така прогнозите за националистическата партия за победа рязко се промениха. За да управлява страната, са ѝнеобходими 289 депутати, но съюзът срещу нея я блокира и сега прогнозите ѝдават около 200 места.
Важно уточнение: мотивацията на французите е толкова голяма, че не е изключено и да има изненади и отклонения от социологическите прогнози.

Възможните сценарии:

 
  • Крайната десница печели абсолютно мнозинство и 28-годишният лидер Жордал Бардела е номиниран за премиер на страната. Очертава се обаче сериозно противоречие между него и президента Макрон.
  • Крайната десница печели относително мнозинство, но близко до абсолютното и търси партньори, за да управлява.
  • Крайната десница печели изборите, но с незначително мнозинство и отказва да поеме управлението на страната.
  • Нито една политическа сила не печели изявено мнозинство. Тогава управлението остава временно в ръцете на настоящия премиер Габриел Атал, поне за ключовите действия в близко бъдеще, особено около Олимпийските игри. А през това време текат прегрупирания и опити за създаване на ново правителство.
  • Създаване на експертно правителство. 

Европа ще следи внимателно резултатите днес във Франция – един от моторите на Съюза. Защото неговите правила в момента остават несъвместими с идеологията и амбициите за промени на френските националисти. Сред тези националисти са и две българки, кандидати за френски депутати.

Изходът от тези исторически избори остава непредвидим, не е ясно и какви ще са последствията от много високото обществено напрежение. А то може да избухне веднага след обявяването на резултатите.