"Дупница, Сливен и Перник трябва да са най-печелившите ВиК предприятия, но те са пред фалит. Язовирите са на един километър от града, но заради лошо управление те са пред фалит, защото управителите им създават само проблеми", посочи в предаването "Тази събота и неделя" министърът на околната среда и водите Емил Димитров. По думите му има и кметове, особено по морето, които умишлено си мълчат за проблеми сега, за да създадат проблеми през лятото. 

"Спирам размяната на преписки – ваш номер, наш номер, няма да се занимавам повече с тях", възмути се министърът и обяви, че ще даде на прокурор шефове на ВиК заради лошо управление на дружествата и разхищение на вода.

Враца, Габрово, Бургас, Стара Загора – това ВиК дружества, които работят перфектно. Водосборовете са им далеч, но въпреки това управлението им е много добро, с великолепни ръководители, отбеляза Емил Димитров.

Язовир "Студена" е източен неправомерно, категоричен беше министърът на околната среда и водите. Той съобщи, че на "Стомана Индъстри" и "Топлофикация Перник" ще бъде наложена глоба от 2 000 лева. 

За нерегламентираното горене на отпадъци той заяви, че в Бобов дол ще си сложат измервателни станции на комините, за да е ясно какво горят, а в населените места наоколо ще има уреди, на които да се вижда на табло какво точно се случва и гражданите да знаят.

"Ако държавата започне да играе по друг начин, ще фалираме много бизнеси, това не е полезно обаче. Енергийната система трябва да се развива. Идеята не е някой бизнесмен да бъде вкаран в затвора, да бъде изгонен в чужбина или да му бъде взет бизнеса, а коминът като пуши да не трови хората", коментира министърът.

"В момента и четирите завода, които преработват отпадъци, и ТЕЦ "Сливен", който също има право, те решават проблем на България. На всеки 100 кг отпадък 60-65% трябва да го рециклираме, да извадим стъклото и картона, и да го използваме повторно. 25% трябва да ги изгорим, за да произведем енергия, а едва 10 % да депонираме. Ние в момента от 90% правим камари", обясни Емил Димитров.

Той уточни, че това, което влиза от чужбина, е опаковано и стои на пристанището под контрол, но нашето го няма. "От нашите отпадъци само София произвежда RDF, който се гори в Златна Панега и Сливен.  Президентът каза "хубаво е да горим нашите, а тогава да започнем чужди". По закон е 50 на 50 – наши и вносни отпадъци. Нашите 50% обаче отсъстват, няма ги. Депата работят, но не генерират такива отпадъци, с лошо качество са, така че ние сме в дълг към тези, които са тук у нас и са готови да горят нашите 50%", посочи министърът на околната среда и водите. 

Бившият екоминистър Нено Димов се разследва не само заради водната криза в Перник, но и заради условията на концесията на ски зоната в Банско. 

По този повод Емил Димитров коментира, че концесията, във вида, в който е определена, трябва да се приведе в граници.

"Проблемът е, че има техническа грешка. Описани са границите, но квадратурата, която е там, е различна от тази, като го заснемеш точно. Сега трябва да намерим коя е най-вярната част. По контур излиза повече, отколкото е описано в договора. Аз съм абсолютно категорично „за“ това, което е дадено по концесионния договор, по площ да бъде то – никакви разширения и увеличения", посочи сегашният министър.

"Също така, таксата която е определена преди време, трябва да се преизчисли. Договорът или ще се приведе в съответствие или ще се прекрати", категоричен беше Емил Димитров.  

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement