12 милиона финансови документи от 14 различни доставчици на офшорни услуги. Финансовите тайни на политици, високопоставени държавни служители, олигарси, милиардери, звезди от шоубизнеса. 147 имена на българи, от които вече две известни.

Досиетата "Пандора" са най-мащабното до момента разследване в света на офшорките. То продължава почти две години и е дело на Международния консорциум на разследващите журналисти. По него работят над 600 журналисти от цял свят.

"Офшорките се ползват за наплащане на данъци, пране на пари от криминални дейности и финансиране на тероризъм", смята Димо Гяуров, бивш шеф на Националната разузнавателна служба.

"Виждаме как те търгуват имоти през офшорни компании. Купуват къщи, коли, произведения на изкуството. Не говорим за няколко милиона, а за трилиони долари", отбелязва Джерард Райл, Директор на Международния консорциум на разследващите журналисти.

Сред известните имена е това на чешкия премиер Андрей Бабиш, за когото се твърди в разследването, че през 2009 г. - точно преди да влезе в политиката, е използвал офшорна структура, за да финансира със скрити заеми през компания в Монако придобиването на имения в Южна Франция за 15 млн. евро. "Аз съм единственият политик, показал данъчна декларация от 1996 г. насам", заявява Бабиш.

Там е и името на йорданския крал. Абдула Втори е уличен в това, че е изградил имотна империя за над 100 млн. долара. "За съжаление има кампания срещу Йордания. Няма какво да крия от когото и да било", категоричен е кралят.

В разследването фигурират и български имена.

"Дано до новата година излязат 147-те имена и да видим от кои групи са, какви са тези хора", казва Кольо Парамов, финансов експерт.

До момента две от тях вече са известни. Едното е на бившия депутат и медиен магнат Делян Пеевски, свързан с 3 офшорни фирми, за които според "Пандора" няма никаква следа в подадените от него имуществени декларации. Досиетата сочат, че той е нарушил законовото изискване като не е декларирал дялове в размер на 100 000 долара. По този повод  бившият депутат беше извикан и за разпит.

Второто българско име, което до момента е известно е това на бившия военен и външен министър от първото правителство на ГЕРБ – Николай Младенов. Пред bird.bg той отговаря, че след края на министерския си мандат е възнамерявал да започне консултантски бизнес, но възможността да работи в ООН променила намеренията му и той забравил за регистрираната фирма, която никога не e извършвала дейност и нямала сметки и финансови потоци.

И двете имена стават ясни от съобщенията на българския партньор в международното разследване - bird.bg в лицето на Атанас Чобанов и Димитър Стоянов.

Според министърът на правосъдието Янаки Стоилов в декларациите за доходи на лицата, заемащи публични длъжности, трябва да влизат всички доходи.

Коментар дойде и от президента Румен Радев. "Моите очаквания са българските служби, правоохранителни органи, да работят така, че възстановяването на стабилността да минава през това българските граждани да научават от тях, а не от чужбина, за нарушаваните ни закони", посочи президентът.

България се свързва и с още едно име от списъка - това на сръбския министър на финансите - Синиша Мали, който отхвърли твърденията, че притежавана 24 апартамента в България на стойност 5 милиона евро, придобити чрез 2 офшорни компании.

"Бих помолил, които се занимават с тази тема, да престанат да лъжат, защото това, което правят, няма никакъв смисъл. Имам един апартамент, който съм декларирал и ходя там с децата си през лятото", заяви Синиша Мали.

Българската агенция за приходите е поискала допълнителни данни от Международния консорциум на разследващите журналисти за български физически и юридически лица, които се срещат в документите по разследването и потенциално може да са извършили нарушения или престъпление.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement