Представете си свят, в който бръчките по лицето, загубата на паметта и дори ракът няма да бъдат проблем за човечеството. Възможна ли е вечната младост и каква е нейната цена – говори биологът и физик д-р Андрю Стийл.
Няма живо същество, което да не е подвластно на времето. От най-симпатичните, до най-опасните, от най-активните, до най-беззащитните - всички на планетата Земя от един момент нататък усещаме годините в костите, мисълта и тъканите си. Казано накратко, всички стареем.
„Ако погледнем костенурките, при тях не се променят шансовете за остаряване и за живот, те остават константна. Т. е те стигат до дълбока старост без всъщност да остареят. Тези шансове не се променят с времето“, заяви д-р Андрю Стийл.
Той е биолог от института Франсис Крик в Лондон. Има докторска степен по физика от Оксфордския университет. Цитиран е в медии като Гардиън, Скай Нюс и Би Би Си Радио Четири. Д-р Стийл е и един от поддръжниците на новото научно течение - биогеронтология. Най-новите изследвания в тази посока събира в книгата си "Без възраст".
“Най-доброто, което можем да направим е да погледнем различните науки, които имаме. Вече са налични десетки възможности да забавим или дори да обърнем стареенето при мишките в лабораторията, например. Тоест големият въпрос е ако можем да го приложим на мишките, защо да не е възможно и за хората. Вече има десетки компании, които работят в посока на това, тази практика да стане реалност и върху хората”, посочи д-р Андрю Стийл.
Кога възрастта ще бъде без значение за човечеството? Може ли да се каже кога подмладяването ще се превърне в ежедневна практика.
Мисля, че е трудно да се каже кога стареенето ще стане незначително. Може да отнеме стотици години. Но мисля, че с тези опити, които се разработват в наши ще станем свидетели как животът може да се удължи с по пет до десет години. Това е, което ще можем да наблюдаваме в нашия живот.
Приложението на биогеронтологията днес звучи като научна фантастика. Д-р Андрю Стийл обаче смята, че има как да забавим стареенето дори в домашни условия.
На какво трябва да се подложим, за да запазим тялото си младо, какво казват последните опити в тази сфера?
Някои от тях са приложими в ежедневието ни. Например да не пушим, да спортуваме, да поддържаме физическа активност. Но според мен най-вълнуващото от тази биогеронтология е, че тези наглед прости и очевидни съвети са всъщност добра основа да забавим стареенето.
Те биха спомогнали да стигнем до по-сериозни и успешни медицински операции в бъдеще.
Какво ще може да излекува биогеронтологията? Кои са болестите, в следствие на остаряването, които вече няма да бъдат заплаха пред нас?
Много важно е да осъзнаем, че огромна част от болестите, с които се бори 21-ви век произлизат от стареенето. Болести като рак, сърдечно-съдови проблеми, алцхаймер, диабет дори. Идеята на биогеронтологията е, че ако успеем да забавим стареенето, рискът от смъртност от тези болести може да намалее със 70%.
Бъдеще без болести и без физически проблеми. Звучи розово, но само на пръв поглед. Представете си какво ще отключи тази възможност. Ако сега добрата медицина е скъпа, медицината на вечния живот най-вероятно ще се превърне в бизнес за милиарди.
А можете ли да кажете каква ще е цената, която ще трябва да платим, за да се подложим на биогеронтология?
Има различни решения на този въпрос. Най-удобният са лекарствата, които днес не струват много, след време може да бъдат центове. Днес има два вида такива лекарства и ако се разработят, както трябва, стареенето ще се забавя на ниски цени.
Какви са етичните казуси, които ще породи този тип медицинска практика? Мислите ли, че ще се появи социално неравенство между хората, които ще могат да си позволят тези операции?
Тези въпроси повдигат редица социални и етични казуси, но има две неща, които е важно да отбележим. Първото и най-важно е, че заболяванията като загуба на паметта засягат всички ни, те не подминават никого, който старее и биогеронтологията ще ни спаси от тях.
Второто е, че стареенето ни струва скъпо. Да лекуваш рак и алцхаймер е на наистина висока цена. Ако успееш да отложиш тези болести би спасило животи, но би спестило пари и време.
Не е тайна, че човечеството изчерпва ресурсите на Земята, за да продължи да съществува. Сега си представете сценарий, в който се раждат повече хора, отколкото планетата може да понесе, но и никой не умира.
За финал бих искал да ви попитам добра идея ли е в крайна сметка да спрем стареенето? Носи ли това заплаха от пренаселване на планетата, по-бързо изчерпване на ресурсите, отколкото е сега?
Мразя думата „свръхпопулация“. В крайна сметка става въпрос за ресурсите, с които разполагаме. Ако искаме да повишим качеството на живот на шестте милиарда души по света, които не живеят, както в развитите страни, ние ще трябва да намерим начин да управляваме ресурсите по такъв начин, че те да ни стигнат.
Дали облаците от дим над фабриките ще се засилят, или трафикът в града ще стане непосилен за преживяване, можем само да гадаем. Науката обаче се развива, без предсказания. В своята книга д-р Стийл говори за препрограмиране на ДНК, премахване на стареещите клетки, показва какъв ще е ключът за вечен живот. Звучи красиво, на моменти плашещо, но учените рано или късно ще стигнат до този етап. Ще могат да си играят с времето и да преправят човешкия организъм, без да им мигне окото.