Астрономическата пролет наближава, а с нея и съпътстващите признаци на пролетна умора. Какво да направим, за да преодолеем чувството на отпадналост и липсата на желание за физическа и умствена активност?

„Пролетната умора е свързана със смяната на сезоните, с промяната в атмосферното налягане, с промяната в климатичните условия, със слънцестоенето. Всичко това води до стрес за организма. Изведнъж започваме да се замисляме и за натрупаните през зимата килограми – и започваме да искаме да редуцираме и коригираме теглото си. Това също допринася за по-голям стрес“, коментира пред bTV специалистът по eндокринология и болести на обмяната д-р Райна Стоянова.

“Всички сме уморени в ежедневието, в което живеем, но междинните сезони са наистина предизвикателство за организма – есента и пролетта са такива“, допълни още тя.

„Дължината на деня е свързана с циркадните ритми в тялото. Ритъмът ден нощ – бодърстването и спането, се променя като продължителност. Светлата част на деня се увеличава, това съответно предизвиква хормонални промени в нашето тяло - на епифизата, на хипофизата. Процесът на адаптация със сигурност стресира организма“, коментира д-р Стоянова.

„Много е претенциозно да се преодолява всичко чрез храненето. В допълнение бихме могли да си помогнем чрез добро и балансирано хранене. Сезонните плодове и зеленчуци са тези, на които можем да наблегнем – те са източници на витамини и минерали. Ако страдаме от някакво заболяване, имаме анемия, или сме бременни и кърмим – тогава може да се наложи и прием на добавки или допълнителни лекарства“, заяви още специалистът.

“Интравенозните терапии са метод, чрез който лесно можем да преодолеем пролетната умора и въобще всякакъв вид умора. По венозен път се въвеждат в тялото различни полезни вещества, лекарствени молекули, антиоксиданти, витамини и минерали. Това е по-ефективният вариант от приема на хапчета. Това е строго лекарска процедура, която би трябвало да се извършва от екип ендокринолог и анестезиолог. Тук дори ендокринологът не е толкова задължителен, колкото анестезиологът. Процедурата все пак крие своите опасности и трябва да сме внимателни, със сигурност обаче е много по-ефективна от приема на добавки“, обясни д-р Райна Стоянова.

"Очаквайки пролетната умора, можем да променим навиците си. Сънят е най-безплатният полезен фактор, който можем да променим в ежедневието ни. Добре е да се спи между 6 и 8 часа. Не е важно толкова колко спим, а какво е времето, което прекарваме в качествен сън", посочи още здравният специалист.

Д-р Стоянова допълни, че заспиването с телефон в ръка и синята светлина от екрана влошават съня. Препоръчително е два часа преди лягане да оставим телефоните си встрани. Сред факторите, които пречат на съня са още късното хранене и приемът на алкохол.

"След 30-годишна възраст всички започваме да губим от мускулатурата си и всички трябва целенасочено да се движим повече", обясни здравният специалист.

Какво още коментира д-р Райна Стоянова - чуйте във видеото.