Все по-малко домакинства у нас се отопляват на дърва заради евтиния ток и трудоемкото приготвяне на дървения материал.
Тази година дървата остават предпочитани за огрев в планинските и полупланинските райони, но и там е проблематично снабдяването, тъй като повечето хора са възрастни и не могат сами да си цепят и складират дървения материал.
88-годишната Ася Сариева и тази година ще се отоплява на дърва, защото през зимата в планината понякога токът изчезва за дни, а освен това:
„По-друго си е, когато си готвиш на дърва, по-вкусно е“, казва Ася Сариева.
Противно на статистиката, дървата тази година за Ася Сариева са по-скъпи, защото тя заплаща допълнително на частна фирма да ѝ ги нацепи и подреди в чували.
Държавните горски стопанства продават дървата за огрев тази година със 17% по-евтино, но търсенето е слабо:
„Може би благодарение на топлата минала зима хората са запасени и няма чак такова голямо търсене. Иначе продажната цена на един кубик букови дърва е 58 лв. с ДДС от склад в гората , плюс транспортните разходи, които варират от 300 до 450 лв. в зависимост от това къде се намира населеното място, където се транспортират дървата. Иглолистните дърва са 48 лв., с ДДС“, обясни инж. Анатоли Елев, директор на Държавно горско стопанство в Смилян.
„До настоящия момент нашето предприятие е продало 168 хил. куб.м. дърва и сме снабдили около 25 000 домакинства с дърва за огрев. В сравнение с миналата гоидна, за същия период, домакинствата са били 35 000, а количествата дърва за огрев е 258 000. Тоест около 30% по-малко имаме реализация тази година спрямо миналата година“, каза Инж. Асен Карабов, заместник-директор на Южноцентрално държавно предприятие, гр. Смолян.
Поевтиняването на дървения материал обаче не води до евтино отопление заради високите цени за транспорт. Вече малцина сами цепят дървения материал. За подобна услуга фирма взема още около 150 лева за кубик.
Най-предпочитани за отопление са букът и дъбът.