До края на октомври хората, които имат право на енергийни помощи за отопление могат да подават документи в дирекциите „Социално подпомагане“.

Помощта се отпуска за пет месеца – от 1 ноември тази година до 31 март догодина.

Месечният ѝ размер е над 110 лв., или малко под 554 лева за целия период.

Най-уязвимите домакинства, които имат право на помощта, често избират да се отопляват с дърва през зимата. Много семейства, които не са подпомагани и живеят в по-малките населени места, също купуват дърва за огрев.

Колко ще им струва топлото тази година?

Тази година Витка е поръчала по-малко дърва за зимата за къщата си в Берковица, защото са ѝ останали. В къщата ѝ в село Гагaница също има запаси.

„За къщата в Берковица ще си взема още поне три кубика. Ще се справя, защото имам радиатори, имам и на ток“, разказва тя.

Снимка: bTV

По-топлите зими и презапасяването през миналия сезон са намалили търсенето на дърва, отчитат от горското стопанство в Берковица:

„Тазгодишната цена е 66 лева с ДДС от временен склад – както виждате, дървесината е доставена тук, потребителят идва и си взима дървата. Миналата година беше седемдесет и два лева“, обясни инж. Александър Драгиев от Държавно горско стопанство.

Снимка: bTV

Средната цена на дървесината във всичките 160 горски стопанства у нас от склад е 42 лева за кубичен метър за иглолистните дърва за огрев и 57 за широколистните. В тези цени обаче не влиза товаренето, разтоварването и транспорта, които правят цената значително по-висока.

Снимка: bTV

 

По данни на министерството цените на горските стопанства тази година са с между 10 и 17 на сто по-ниски от миналата.

„Тъй като самите държавни предприятия са пазарно ориентирани, за да могат по някакъв начин да стимулират търсенето, са предприели действия за намаляване на цената“, обясни експертът Елена Величкова.

Снимка: bTV

В крайна сметка обаче Витка ще получи дървата си на цена от около 90 лева, защото доставките са от външни фирми, като рязането и цепенето не са включени в тази сума.

А от Земеделското министерство предупреждават, че в периода за снабдяване на домакинствата с дърва засилват проверките. От началото на годината са извършени 81 400 проверки в обекти за дърводобив, съставени са над 4 900 акта.