Погледите на целия свят са насочени към Близкия изток. Какви ще бъдат мащабите на ескалацията на напрежението между Ливан, Иран и Израел и как това ще се отрази на глобалната сигурност?
Според експерта по международна сигурност Славчо Велков може да се очаква ескалация на напрежението и пълномащабна война в региона.
„Това, което се случва в момента - ескалацията на напрежение, нанасянето на ракетни въздушни удари, пресичане на държавна граница от въоръжени сили, нанасянето на ракетни удари в отговор. Ние сме в преддверието на войната и не можем да очакваме деескалация на напрежение. Напротив ескалацията ще се засилва“, смята той.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
съпредседателя на Атлантическия съвет в България Иван Анчев обаче не се съгласи с тази констатация и коментира, че е няма как да има обединен арабски отговор на Израел.
„Самата реакция на водещите сунитски държави - Саудитска Арабия и Египет, и ОАЕ, Бахрейн - беше твърде задържана дори никаква по отношение на ликвидирането на Насрала. Някакъв общ ислямски фронт срещу Израел не мисля, че ще има. Най-малкото Израел постигна стратегически споразумения за сътрудничество с Обединените арабски емирства и с Бахрейн. Беше на прага на установяването на подобно споразумение със Саудитска Арабия, което беше стопирано от този варварски акт който, беше на 7 октомври 2023 г. и войната в Близкия изток“, каза той.
Славчео Велков пък подчерта, че напълно възможно е да сме в риск от мигрантска вълна, с която е възможно да влязат радикални единици в Европа.
На Консултативния съвет по национална сигурност вчера при президента Румен Радев във връзка с напрежението в Близкия изток стана ясно, че за България няма пряка заплаха, но има рискове.
До новата ескалация на конфликта в Близкия изток се стигна след убийството на лидера на „Хизбула“ Хасан Насрала. На 27 септември Израел порази централния щаб на движението в Бейрут. Новината за смъртта на Насрала беше оповестена на 29 септември.
На 30 септември Израел обяви намеренията си да започне сухопътна операция срещу бази на групировката в Южен Ливан. Първите нападения бяха извършени в сутрешните часове на 1 октомври. Последва реакция от Иран. Часове по-късно Техеран изстреля близо 200 ракети срещу Израел, а Тел Авив заплаши с отговор.
Действията на отделните държави и групировки в района не успяват да прекъснат цикъла от атаки и последващи отмъщения на фона на призивите за деескалация и постигане на примирие.
Проследете всичко около последната ескалация на конфликта в Близкия изток в ефира на bTV и в нашия онлайн репортаж: