Български лекар участва в уникална операция във Великобритания - присаждане на матка на 36-годишната британка Грейс Дейвидсън, която роди здраво момиченце в края на февруари. Д-р Петър Димитров е лекар в Оксфорд и е член на Кралското дружество по анестезиология.
„Всички в екипа се чувстваме много щастливи – като хора, които са си свършили добре работата. Може би такова е усещането в центъра на НАСА, когато изпълнят успешна мисия. Това е постижение за всички нас, за което се подготвяхме от доста време“, коментира в „Тази неделя“ д-р Петър Димитров.
„Този вид трансплантация е доста по-различен от трансплантациите, които знаем и познаваме“, посочи специалистът.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„По принцип трансплантациите са за спасяване на човешки живот. Тук трансплантацията беше направена, за да се създаде живот, което е нещо ново“, допълни той.
„Вашите колеги от Би Би Си го определиха като „бебето чудо“ и наистина е така. А те обикновено са доста пестеливи на думи“, отбеляза лекарят.
Той посочи, че хирургът - жена, направила трансплантацията, е била поканена на „Даунинг Стрийт“ 10 за 8 март. А екипът - в The Royal Institution, където се представят новини на обществото и където са открити поне 10 елемента от Мендалеева таблица, а 12 Нобелови лауреати са си представяли тезите за работа.
Според данните на Европейския регистър от 2024 г. едва 50 човека в света са родени по този начин.
Операцията е направена през 2023 г., като продължава 18 часа. Екипът е готов да я проведе още през 2019 г., но е трябвало да бъдат дискутирани етични съображения.
„Когато бяхме готови да я направим, приехме и първия болен от COVID-19 в реанимация и решихме, че има висок риск за жената – ако я поставим на имунопотискащи медикаменти и се зарази с вируса“, коментира д-р Петър Димитров.
„Затова го отложихме и го направихме, след като премина вълната от COVID-19. Беше дълга операция. Имахме две операционни. В едната започна дарението на матката – тя е от сестрата на жената – Ейми, затова ѝ бебето е кръстено на леля си. А второто му име е Изабел – на името на хирурга, който извърши операцията“, обясни специалистът.
„Когато видяхме, че органът е добър и може да се трансплантира, започнахме в другата операционна. Това е голяма операция с труден анатомичен достъп, тъй като матката е разположена в таза“, разказа още той.
Екипът работи в неделя, за да не спира достъпа до операционните през седмицата, когато натовареността е по-голяма. Екипът не получава и никакви финансови облаги.
Проф. Ричард Смит се подготвя за тази операция от 25 години.
Какво още разказа д-р Петър Димитров - чуйте във видеото.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK