Археолози откриха останки от средновековен манастирски комплекс в центъра на Созопол. Разкопките започнаха заради строежа на нова автогара, но разкриват забележителни находки в античния град.
Археолозите датират манастирския комплекс, в центъра на който е имало и църква, от XI век.
Нетипично за епохата на Средновековието християнската обител е съществувала кратко – не повече от век - век и половина, но разкрива ценни сведения за градския живот в Аполония, категорични са учените.
„Историческите извори споменават, че в Созопол са съществували 20 манастира. Това е един от тях - особено голяма гъстота на християнски храмове в тази част. В резултат на някакво нашествие или стихиен пожар манастирът е прекратил своите функции“, обясни Димитър Недев, директор, Археологически музей – Созопол.
Макар и в пламъци, стенописите по средновековния храм оцелели. Изображенията тепърва ще бъдат разчетени от реставратори, но безспорно в тях личи почеркът на изкусен майстор от Константинопол.
„С изключително висока стойност са заради надписи, заради големите фрагменти от лица, с къдрава коса. Тук виждате стенописи на място, имаме с различни цветове, имаме изображения на светци вероятно. Имаме голям фрагмент от надпис върху стенописи, който е може би част от църковна молитва“, посочи Явор Иванов, ръководител на проучванията.
Впечатляваща за екипа, който работи на терен, е ритуалната яма в притвора на църквата. Археолозите откриват и други интересни находки от времето на византийските императори от династията на Комнините.
„Сребърни монети, бронзови монети, кръстчета, сграфито (декоративна техника, използвана за украса на стени, луксозна керамика внос от Халкида в църквата и около църквата - канделабри, свещници - нали все пак трябва да има малко светлина“, допълни Иванов.
Последните открити находки са глинена лампа и съд за благовонно масло от II век преди Христа. Разкопките ще продължат наесен, когато учените се надяват да установят кои са първите обитатели на мястото, а строителството на автогарата ще почака.