Румъния е пред избори. Днес там се провежда парламентарен вот, а следващата седмица предстои и вторият тур на президентските избори.

Секциите отвориха в 7:00 ч. и ще работят до 21:00 ч. местно (и българско) време. 

18 008 480 румънци в страната и над 989 000 в чужбина имат право на глас по данни на Постоянния изборен орган. Вотът зад граница започна още в петък. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В изборите участват 10 000 души или тридесет и една партии и съюзи, както и 19 организации на националните малцинства, сред които и българското. Най-много кандидати идват от Социалдемократическата партия (639), SOS Румъния (636) и от Национално-либералната партия (630).

Парламентарните избори съвпадат с националния празник на Румъния – Денят на обединението. На 1 декември 1918 г. 600 депутати и 628 представители на културни и обществени организации гласуват обединение на областите Трансилвания, Кришана, Сатмар, Марамуреш и Банат с Румъния, включително Буковина и Бесарабия. 

Изборите днес се случват на фона на изненадващата победа на крайнодесния кандидат Калин Джорджеску на първия тур на вота за президент и на очакваното утре официално, окончателно произнасяне на Конституционния съд на Румъния – дали гласуването на този първи тур трябва да бъде касирано.

Очаква се да има втори тур на президентските избори следващата неделя, защото те вероятно няма да бъдат касирани.

Очакванията за днешните избори са за пълно разместване на пластовете в румънската политика. Социологическите проучвания прогнозират пълна промяна. Те очакват да спечели крайнодясна партия, а социалдемократите да останат втори.

Избирателният праг е 5 процента за партия, 8 процента - за съюз от две партии, 9 процента – за съюз от три партии, и 10 процента за съюзи от повече от три партии.

„Има социологически проучвания, които поставят на първо място крайнодясната партия AUR, която е суверенистка, на второ място е социалдемократическата партия. Интересното е, че в последните дни от социалдемократическата партия започнаха да излизат едни послания, които също звучат суверенистки – с акцент върху религията и гордостта на румънците“. Това коментира в „Тази неделя“ журналистът Владимир Митев.

По думите му има големи опасения сред румънските журналисти, че може да се стигне до своеобразен конституционен преврат, който да зададе още по-голямо напрежение в обществото. Има страхове, че е възможно да се нулира първия тур на президентските избори поради разминаване в броя на гласовете.

Калин Джорджеску
Снимка: Ройтерс

В момента в Румъния има протести, но те са малки – напрежението все още не е толкова високо.

“Може спокойно да се предположи, че когато в Белият дом е Доналд Тръмп, Румъния, за която е важно да има добри връзки със САЩ, ще има политическа формула, която отговаря на епохата на Тръмп“, посочи Владимир Митев.

Той посочи, че самият Калин Джорджеску се хвали, че Робърт Кенеди-младши, ще дойде в Румъния за представяне на своя книга на 5 декември. Това събитие също може да повлияе на политическата борба в момента.

Калин Джорджеску със съпругата си.
Снимка: Ройтерс

Според Владимир Митев резултатът на Калин Джорджеску показва, че в Румъния има силен антисистемен вот. По думите му през последните години е имало голяма стабилност и двете големи партии на Прехода са си „разпределяли порциите“, свързани с различни държавни и европейски фондове.

Едната партия е била на власт, а другата – в опозиция. Така двете са показвали и популяризирали прегрешенията една на друга и е имало контрол. Когато обаче двете управляват заедно – са купували влияние в медиите и са си създавали комфорт. Така корупцията и липсата на реформи започват да характеризират управлението им.

Снимка: Ройтерс

„Ако Джорджеску бъде избран, едва ли Румъния ще излезе от ЕС и НАТО. По-скоро той ще върви в посока Унгария. Тези дни циркулира едно негово интервю от 2014 година, в което той говори много смислено за това как румънският капитал е в по-слаба позиция вътре в Румъния“, коментира Владимир Митев.

Снимка: Ройтерс

По думите му дори Джорджеску да бъде избран не трябва да се очаква „нещо много голямо“ и „много велико“.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK