„Проверките разгневиха строителните компании, но в предходните години аз не съм чувала да се вадят ядки асфалт, да се проверява завършено строителство. Когато наемем майстор за плочките в банята, проверяваме преди да му платим. Същият принцип трябва и да е при пътната инфраструктура – контрол, контрол и още контрол“.

Това заяви в предаването „Лице в лице“ арх. Виолета Комитова от „Български възход“. Тя беше служебен министър на регионалното развитие през 2021 година.

„Виждаме, че не само в строителството трябва да има проверки. Във връзка с високото покачване на цените виждаме, че нямаме контрол върху спекулата. Или няма спекула, или няма контрол. Никога не е имало контрол върху картелите. Или няма картели, или не е имало проверки. Има или няма монополи. Българи я е страхотно икономическо чудо – нито има спекула, картели и монополи“, добави Комитова.

Според нея не е прецедент строител сам да създаде фирма, която да извършва строителния надзор.

„Това е само детайл в процеса. В пътното строителство видях монопол на малко фирми. Монополът е, че на тях им се дава работа за пет години напред – това пазарна икономика ли е? Малки или средни фирми не могат да стигнат до този пазар, който се изкривява. Малко на брой фирми диктуват условията на държавата, а оценката на гражданите е много лоша за поддръжката на пътищата“, категорична е тя.

„Асфалтът не може да се износи за 5 години. Проверки трябва да се правят, защото ще дисциплинират системата“, смята бившият служебен регионален министър.

„Влагаме 200 млн. лева за отсечка на „Тракия“ и получаваме 24 месеца гаранция. Аз си купувам кафемашина за 200 лева и пак получавам 24 месеца гаранция – това са несъизмерими цифри. Когато път се проектира, се оразмерява за съответното натоварване. Пътят е с перспектива да стои там 100 години. Пътят може да получи деформация при земетресение или катаклизъм, но стандартът е да издържи 10 години без ремонти. Няма на две години да полагаме асфалт“, категорична е Комитова.

„Като жена се дразня на чистотата в София. Столичната община има огромен бюджет, но аз виждам всеки ден, че единствено се транспортират боклуците. Изсипват се кофите в едни камиони. Не виждам да се метат улици или да се мият улици. Какъв е контролът? От 30 години живея на една голяма улица и веднъж съм видяла да я мият с вода“, каза още Виолета Комитова и уточни, че няма наказания за фирми, допуснали грешки.