Венецуела е на прага на гражданска война – така анализира ситуацията в латиноамериканската страна историкът и преподавател в Софийския университет д-р Алекснадър Сивилов.
Напрежението във Венецуела постоянно ескалира, протестите срещу президента Николас Мадуро не стихват, има арестувани и убити хора.
„Тези събития се подготвят от изключително дълго време, защото икономическата ситуация е много тежка. От 2014 г. кризата във Венецуела започна със спада на цената на нефта и невъзможността в страната да се поддържат сегашните социални програми, което доведе до разделянето на общественото мнение”, посочи Сивилов в „Лице в лице”.
Според него системата във Венецуела е демократична: „Самият факт, че виждаме един парламент, който е доминиран от опозицията, ни говори, че все пак имаме някакво разделение на властите и някаква възможност на опозиционерите да изкажат своята позиция”.
Масовостта на протестите и разделянето на страната обаче се оказват извор на социални проблеми. Например – субсидирани от правителството стоки от първа необходимост се изчерпват, а междувременно се появяват на пазара в съседни страни.
„Правителството не може да се справи с най-тежките проблеми. Те нямат компетенцията явно да измислят какво да направят, за да стабилизират своето икономическо положение”, констатира историкът.
Големите сили наблюдават ситуацията в латиноамериканската страна изкъсо. Русия, Турция и Китай обявиха подкрепата си за правителството на Мадуро, докато САЩ – обратното.
Венецуела е трета в света по залежи на нефт. По тази линия е и интересът на Китай. Миналия декември пък, след среща между Владимир Путин и Николас Мадуро, стана ясно, че Русия ще вкара 5 млрд. долара във венецуелската петролна промишленост.
От 2002 година пък отношенията между Венецуела и САЩ по отношение на нефта се разрушиха.