Без всякакво съмнение предложението за свикване на Велико народно събрание и внасяне на нова конституция е опит да се изземе инициативата от премиера Бойко Борисов. (…) Той се опита да институционализира дебата, а в тази роля ГЕРБ е по-силен.

Това заяви политологът и автор на книгата “Пътят към Конституцията” Димитър Ганев. За “Лице в лице” той коментира, че проект на нова конституция ще има и той ще бъде внесен в Народното събрание. Експертът смята, че щом Борисов е обявил инициативата, то тя няма да остане нереализирана.

Той уточни, че за да бъде депозирана в НС са нужни 120 представители - подкрепа, която, според него, Борисов може да събере.

“След това, като срок и стъпки следва следното - не по-малко от 2 и не повече от 5 месеца трябва да се разгледа предложението. За да се свикат избори за ВНС - трябва 160 или 2/3 от народните представители да гласуват “за”, допълни той. Според него ако БСП гласува “против”, това ще означава, че всички останали народни представители трябва да бъдат в зала и да бъдат “за”.

Той обясни, че Борисов предлага в следващата конституция да бъдат намалени представителите за НС и ВНС. “По закон, както през 1990 г., Велико народно събрание беше избрано по следния начин - 200 души бяха избрани по пропорционална и 200 по мажоритарна система”, продължи той.

“За да има служебен кабинет, трябва да остават повече от 90 дни до края на мадната. Може и това правителство да действа в оставка. След евентуални избори, Велико народно събрание може да действа като Народно събрание - т.е може да назначи нов кабинет”, изтъкна Ганев.

Той смята, че Борисов прави опит да оглави промените, които се искат от протестиращите.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement