Заплахата с Костинбродската афера прозвуча от Бойко Борисов още в изборната нощ, сега неговите служители я повтарят. Въпросът е дали премиерът се изживява като говорител на прокуратурата или изобщо като главен прокурор. От чие име си позволява да отправя заплахи срещу мен, още повече в ситуация, в която срещу мен няма завеждани дела, от чие име говори? Това каза в предаването „Лице в лице” Мая Манолова.

Притеснително е, когато Изпълнителната власт се изживява като държавно обвинение, допълни тя.

„Това е пореден опит на Борисов да ме сплаши, след като обидите, които изсипа върху мен и върху моя екип – "сбирток", днес чухме "башибозук", "уйдурма", "хора, които не са изкъпани" и други подобни. След като очевидно не сработиха неговите обиди, сега си мисли, че ще ме уплаши. Не, няма да ме уплаши.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Не ме е страх, господин Борисов, от никоя от обидите и заплахите, които отправяте към мен".

По думите на Манолова, Борисов се страхува, но не от нея:

"Страх го е от това, че се видя, че може да загуби София и че утре може да загуби България и пътят за това вече е ясен на хората. Страх го е от хората, които се обединиха срещу едноличната власт".

По думите й много по-малко от 20 000 гласа не са стигнали на изборите в София.

"Кметът на ГЕРБ беше избран с малцинство – под 50% от гласувалите и под 20% от всички избиратели в София. Те загубиха над 80 000 гласа, за какво говорим, залезът на ГЕРБ вече е факт, затова си позволява да ме заплашва по този начин. Е, не ме е страх, продължавам!”.

По темата за касирането на изборите в София, Манолова обясни, че в жалбата си са приложили 14 класьора с доказателствен материал за груби нарушения на изборния процес.

"Те са в 4 групи – първата е свързана с избирателните списъци, втората – с протоколите от Секционните избирателни комисии, третата група е с бюлетините, четвъртата е с организацията на изборния процес.

По отношение на списъците стана ясно на всички българи, че 100 000 избиратели е разликата в списъците между първия и втория тур".

В коментар на твърденията, че това е техническа грешка, Манолова пита: "Дали ще Wи е приятно да бъдете обявена за техническа грешка – уж ви има, уж ви няма в списъците".

"Установихме, че има разлика около 7000 души в част втора на избирателните списъци, това са гражданите на държави членки на ЕС, които според администрацията са 44, но според избирателната комисия са близо 7000, които са дописани в списъците".

Ние сме приложили стотици секционни протоколи с копие от това как са изглеждали, изготвени от СИК, и как изглеждат сега, след като са качени на сайта на ЦИК – подправяни, доправяни, дописвани, надписвани в различни колони секционни протоколи.

Над 60% от протоколите на Секционните избирателни комисии са променяни.

Някои от тях са абсолютно празни в първия си вариант, други са без фабрични номера, трети са с различни поправки, четвърти са неподписани, в пети има разминаване в числата, които определят изборните резултати. Това е в близо 900 протокола".

По думите на Манолова, те са поправяни в нарушение на правилата на Изборния кодекс:

"Защото имат право да извършват поправки членовете на Секционната избирателна комисия и протоколите трябва да се представят на Общинската избирателна комисия. Те са били поправяни от служители на столичната администрация, назначени за сътрудници на Общинската избирателна комисия в нарушение на правилата. Нямат право други хора да пипат протоколите".

Има 7000 недействителни бюлетини, каза още Манолова.

"Забележете, че най-изрядни и несгрешени са бюлетините в ромските секции. Там няма недействителни бюлетини. Това потвърждава нашата информация, че се е гласувало с бюлетини, внесени отвън, попълнени предварително и пускани в тези секции".

Чуйте целия разговор във видеото.