„Това решение ще има тежки последици за това дали ще може да се прави конституционна реформа в частта съдебна власт“, заяви по повод днешното решение на Конституционния съд за промените в основния закон бившият депутат и преподавател по Конституционно право Екатерина Михайлова в предаването „Лице в лице“.

Решението отменя основни промени, свързани със съдебната реформа. Те бяха приети в края на 2023 г. с гласовете на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС.

„Съжалявам много за това решение, можеше да не се стигне до него. Бях поканена да участвам в дискусия преди промените, имаше бележки, вкл. от мен, голяма част от тях не бяха чути. Съжалявам, защото съм привърженик на съдебната реформа - да се раздели прокуратурата от съда. Някои текстове, Слава Богу остават. Разбира се, по-големите приключват. Приключват защото беше ясно, че може да се катастрофира в решение 3 от 2003 г.“, посочи Михайлова.

Според решението от 2003 г. всяка промяна в основния закон, която води до промяна във формата на държавно устройство и на държавно управление, може да се прави единствено от Велико Народно събрание.

Михайлова смята, че съдебната реформа все пак може да продължи през промяна на закони.

Според адвоката Михаил Екимджиев съдебната реформа е била мъртвородена, защото предвиждала укрепване на независимостта и силата на съдебната система, което е универсален лек срещу корупцията.

„Прокорупционните мнозинства на ГЕРБ и ДПС, които формално участваха в приеменато на тези промени, нямат интерес от приемането на този проект. Беше ясно, че тяхното участие е имитационно и след това те ще използват неформалния си, сенчестия ресурс, за да торпилират този конституционен проект, вкл. през аватарите си в Конституционния съд“, каза Екимджиев.

По думите му българската конституция все повече прилича на мавзолей: „Миришеща на нафталин, а в нея се разхождат призраци от миналото – Филчев, Пеевски, Борисов, а не бъдещето на децата ни“. Конституционния съд пък определи като ретрограден орган, който прави това, което кукловодите поискат. 

„С това решение беше завършен цикълът на реставрация на прокорупционното мнозинство“, смята Екимджиев.

Според него единстеният изход е в протести, подобни на тези от 2020 г., когато хиляди се събираха в демонстрации срещу правителството на ГЕРБ и Бойко Борисов, както и вече бившия главен прокурор Иван Гешев.