Конституционният съд отмени част от промените в Конституцията, които гласува Народното събрание през 2023 г. Отменени бяха промените, които предвиждаха разделяне на Висшия съдебен съвет, нов начин за избирането му, по-малко правомощия за главния прокурор, както и по-кратки мандати за председателите на върховните съдилища и главния прокурор. Припомняме, че промените бяха приети с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Бяха обаче атакувани от Румен Радев, който оспори 8 текста. Депутати от „Има такъв народ“, „Възраждане“ и БСП оспориха измененията изцяло.

Кирил Петков: Превзетата държава иска липса на справедливост

Не закъсняха и политическите реакции след решението на Съда. Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков изрази възмущението си във Фейсбук. „Има ли справедливост в България? Работят ли прокуратурата и съдебната власт за хората? Аз смятам, че не! Напротив, убеден съм, че сегашната система е създадена така, че да има хора в цялата структура, които не работят за справедливост, а за поддържане на "превзетата държава". Както при избора на Сарафов, целият Висш съдебен съвет гласува в строй, сякаш някой им натисна бутона ENTER“, написа той. „Днес, след решението на Конституционния съд, стана ясно, че системата на "превзетата държава" иска тази липса на справедливост да се запази!“, коментира още Петков и избори поименно гласовете на конституционните съдии, които не подкрепиха промените от 2023г.

 

В БСП са удовлетворени

„Решението на Конституционния съд беше очаквано“, каза пред журналисти в Стара Загора изпълняващият функцията председател на БСП Атанас Зафиров, цитиран от БТА.

„Удовлетворен съм, че всичко това, което говорихме последните месеци за нескопосано направените промени в съдебната власт се потвърдиха с решението на Конституционния съд“, каза Зафиров, като допълни, че още не се е запознал с мотивите на Конституционния съд“. 

„Самата реформа беше направена изключително непрофесионално с изключително спорни моменти. В момента, в който бяха гласувани, беше ясно, че резултатът ще е такъв“, посочи Зафиров. Според него партиите, които са били най-активни в този процес, сега поне за известно време трябва да запазят мълчание по темата и да спрат да навират в очите на обществото подобен тип съдебни реформи.

Костадин Костадинов: Това е съдът на Пеевски

 „Това, че съдебната реформа отиде в коша за боклук не ни изненадва, защото така или иначе беше наскопосано направена“. Това заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, цитиран от БГНЕС.

"Още тогава предварително бяхме заявили, че ако Конституционният съд разсъждава в полза на Конституцията и на закона, няма как тези промени да останат в сила", каза Костадинов.

 Според него лошото е, че същото важи и за всички останали промени, като отбеляза, че от "Възраждане" сезираха КС за всички текстове. "Оказа се, че в този случай КС за пореден път взема решение под натиск на Пеевски, защото това е неговият съд. Вижда се и в списъка на съдиите, които са гласували. Остава изключително предателското решение да може двойни граждани да стават министри, депутати, министър-председатели, което за нас е изключително голям проблем", подчерта лидерът на "Възраждане".

 Костадинов смята, че през годините две лобита са се борили за овладяване на съдебната система – от една страна Делян Пеевски, който по думите му, я притежава в момента, от друга страна ПП-ДБ и Иво Прокопиев.

 Лидерът на "Възраждане" допълни, че ако КС беше взел правилно решение, щеше да отмени абсолютно всички промени в основния закон.

Тошко Йорданов: Конституционният съд е политически овладян

 Имаме вече доказателство, че Конституционният съд, вместо да е независим и отдалечен от всички, е политически овладян, защото частта със служебните кабинети, които парламентът контролира и които правят и изборите, остава.

Това заяви председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов след решението на Конституционния съд, предаде БГНЕС.

Йорданов подчерта, че тази част остава, но не защото решението на Народното събрание е противоконституционно, а защото КС не може да вземе решение, защото няма мнозинство, тъй като гласовете са 6 на 6.

"Те нямат решение, че това е правилно. Нямат решение, че това е неправилно. Отпада, защото двама от съдиите – Десислава Атанасова и Борислав Белазелков, са политически назначения точно в периода, когато се правеха промените в Конституцията", каза той.

Йорданов определи като "най-страшно", че "КС е политически орган вече", а "лошо направени промени в Конституцията са вредни за цялата държава".