Не бяхме наясно за симбиозата между Борисов и Пеевски. Това каза в предаването „Лице в лице“ Иво Мирчев от „Демократична България“.
„По-късно осъзнахме, че когато се влезе в кабинета на Борисов, се срещаме и с Пеевски – решенията там се взимат заедно. А правителството, което трябва да се сформира сега, повярвайте ми Бойко Борисов не го иска. То се случва под натиска на Пеевски, просто защото Пеевски има силно влияние в ГЕРБ“, поясни той.
Според него Дилян Пеевски в момента притежава съдебната система, службите и МВР. „Сега той ще си има и правителство, ще може да смени 130 души в регулаторите. Пеевски няма мяра и Борисов знае много добре, че едно такова управление ще е катастрофално за страната“, посочи още той.
Иво Мирчев коментира и загубата на 300 000 гласа по време на вота „2 в 1“, който се проведе на 9 юни.
„Направихме много грешки и бяхме наказани от избирателите – от хората, на чиято подкрепа винаги сме разчитали. Ето защо имаме една оставка и сме поели отговорността, но трябва и да е ясно, че трябва да започнем нов разговор с тези хора“, каза той.
Според него тези хора не са предали дясното политическо пространство – „те просто не излязоха да гласуват и не избраха някоя от другите политически алтернативи“. Мирчев каза също така, че „Синя България“ е „отровен двойник“, който не е постигнал никакъв изборен успех.
„Ние трябва да застанем пред тези хора смирени и отново да поискаме тяхната подкрепа, но след нов разговор. Това ще бъде дълъг разговор. В никакъв случай не бива да замитаме грешките, които очевидно семе допуснали“, поясни още той.
Мирчев посочи, че една от грешките на ПП-ДБ била, че не са обяснили на избирателите си, защо се е наложило да подкрепят едно правителство заедно с ГЕРБ.
Втората грешка според него е, че ГЕРБ не е носил никаква политическа отговорност, въпреки че правителството е било съставено с подкрепата на Бойко Борисов.
А третата им грешка била в това, че са създали нереалистични очаквания у хората, че могат да направят нещо със 64 депутата.
Вижте във видеото какво още каза Мирчев за кадровите промени в КЗК и КПКОНПИ.