Резолюция 446 на САЩ тази сряда обяви, че има доказателства за връзка между ликвидирания ирански генерал Касем Сулеймани и атентата на летището в Сарафово през 2012 г.

За анализатора Иво Инджев тази връзка е била явна отще през 2012 г., когато на 18 юли САЩ са посочили като извършител на терористичния акт „Хизбулла“.

Снимка: btvnovinite.bg

„Всички сега се скъсаха се да говорят колко важен, влиятелен и незаменим е Сулеймани в топва свое качество на организатор на всички ирански операции в чужбина. Изведнъж да се окаже, че точно за атентата в Бургас, за който и ЕС се съгласи, че зад него стои проиранската групировка „Хизбулла“, военното ѝ крило, но чак през януари 2013 г., т.е. с шест месеца закъснение, този човек не е бил информиран и не е бил движещата сила“, заяви Инджев в студиото на „Лице в лице“.

Сулеймани обаче не е незаменим, смята анализаторът. Що се отнася до роеола на убития ирански генерал като победител на „Ислямска държава“, Инджев отбеляза, че „Иран се включи в нейното унищожение, защото тя е конкурент в износа на ислямска революция от рода на тази, която аятоласите наложиха“.

Най-голям удар на реномето на САЩ са нанесли именно шиитските групировки с нападението над елитните американски пехотинци в Бейрут през октомври 1983 г. Тогава отзвукът не е бил като от атентата на 11 септември, защото нападението в Бейрут не е толкова зрелищно, но Инджев е категоричен, че „Ал Кайда“ е пионерска организация в сравнение с „Хизбулла“.

Премахването на Касем Сулеймани и Ал Мухандис имаше значение на демонстрация, чието послание гласи: „Щом с тях можем да се разправим, представете си какво очаква всички вас“, смята анализаторът.

Това убийство не е решило проблемите, но ги е извадило на показ, казва Инджев.

Снимка: btvnovinite.bg

Страховете от трета световна война заради убийството, според него, са били неоснователни и дело на спекуланти, които винаги се активират при напрежение в Близкия изток или на Корейския полуостров.

„Иран си има трета световна война на собствена територия, защото не знаят как да се справят с младото поколение, което е продукт на модерните технологии и иска демократизация“, казва Инджев.

Снимка: btvnovinite.bg

Вътрешното напрежение в Иран е имало и преди свалянето на украинския самолет, но с този инцидент Техеран се е изложил много, още повече че повечето от загиналите са иранци.

Макар протестиращите млади иранци да искат демокрация, това не означава, че искат американизация, тъй като в тях е възпитано недоверие към САЩ и то има дълга история в Иран, отбеляза Иво Инджев