418 000 българи работят на минимална работна заплата, като 10% от всички заети лица са работещи бедни. Това каза в предаването „Лице в лице“ министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова.

„Министерство на труда и социалната политика изпълни директивата, която важи за целия Европейски съюз. Става дума за нивото на минималните работни заплати и колективното трудово договаряне. Държавата трябва да гарантира, че минималната оценка за труда на хората гарантира не само положения от тях труд, но и възможността за нормален живот“, поясни тя.

Министър Шалапатова каза още, че МТСП гарантира диалога между синдикатите и работодателските организации. Според нея в момента текат дискусии за критериите, по които да се определя минималната работна заплата. Тя отрече министерството да е правило конкретно предложение за тези критерии.

„Искам обаче да подчертая, че нашето министерство категорично не застава зад позицията за замразяване на минималната работна заплата. Напротив – ние настояваме през социалния диалог синдикатите и работодателите да не взимат само единия критерии – 50% от средната брутна заплата, но да се отчете и производителността на труда“, уточни тя.

Министър Шалапатова каза още, че към момента у нас има над 200 000 места, за които няма работна ръка. „Само през миналата година са издадени 25 000 разрешителни за работа на чужденци у нас спрямо 10 000 разрешителни през 2022 година“, допълни тя.

Относно месечната подкрепа за родителите на деца с увреждания социалният министър заяви, че там не е имало промяна през последните шест години. „Не гледам на този разход като на социален разход, а като на инвестиция“, подчерта тя.

„Общо 3000 хора с увреждания ще получат високотехнологични медицински изделия – нещо, също неправено досега“, отчете Иванка Шалапатова и припомни, че са създадени нови механизми за подпомагане на пострадали от бедствия, които вече работят бързо и ефективно.

Все още не знае дали ще остане министър в кабинета „Габриел“, но и никой не я е информирал за обратното. Поясни обаче, че последната ѝ среща с Мария Габриел е била през януари, когато са говорили делово.

Вижте във видеото какво каза министър Шалапатова за повишаването на дигиталните умения на безработните, за работата от дистанция и промените в Кодекса на труда.