Удар върху европейската политика на премиера Зоран Заев и на външния министър Никола Димитров е позицията на Макрон, която на практика блокира насрочването на преговори за присъединяване на Северна Македония и Албания към ЕС. Това коментира в студиото на „Лице в лице” историкът Стефан Дечев.

Преди няколко дни френският президент не даде „зелена светлина” на двете страни. Най-вероятно следващото предложение на Еврокомисията за присъединяването на двете държави ще е през следващата пролет.

„Смятаме, че от лятото на 2017 г. екипът на премиера Зоран Заев и на външния министър Никола Димитров направиха много за това Македония да застане на правата да започне преговори за бъдещо членство в ЕС. Направиха много, както с взаимоотношенията с България, с подписването на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, така и с болезненото за всички македонци Преспанско споразумение (свързано с промяната на името на Северна Македония – б.р.) и с това „не” на френския президент изразяваме опасение, че може да активизира точно тези сили, които в най-голяма степен се противопоставяха на тази политика от няколко години”, смята още историкът.

Той не отрече хипотезата, че Франция иска в ЕС да влезе Сърбия и няма да допусне Албания и Северна Македония.

„За нея изхождаме от посещението на Макрон в Белград и топлият прием, който получи и старото сръбско-френско приятелство”, каза още Дечев.

Според него случващото се обаче не е свързано с Балканите, а с някакви вътрешнополитически проблеми и залози във Франция и от друга страна идеята на Макрон за визията на ЕС.

По думите му има и доста проблеми по отношение на историческия въпрос между България и Северна Македония, тъй като периодът на Втората световна война не е изучен добре и трябва да се работи още в тази посока.

„Предаването на костите на Гоце Делчев в Македония се случва в един период, в който практически цялата опозиция там е ликвидирана, а в България поне има някаква остатъчна опозиция, има някакви остатъци на демокрация. В българската историография повече господства един разказ, наложен след края на 60-те, особено след 70-те и 80-те, който също не се схожда с македонския, а той също не би се схождал с европейска експертна гледна точка”, смята още експертът.

Освен това той поясни, че за България е важно Македония да започне преговорите за членство в ЕС, понеже след рамковата позиция и особено след тази на Макрон, рискуваме всичко онова, дори и малкото постигнато през последните години, да бъде изгубено.

Вижте целия разговор във видеото.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement