Две американски банки фалираха в рамките на три дни. Това е най-големият банков крах в САЩ от 2008 г. насам и предизвиква страх от нова световна финансова криза.

Темата коментираха в предаването „Лице в лице“ икономистите Константин Проданов и Никола Янков.

„Според мен страховете се преекспонират в момента, поне на база информацията, която имаме тази етап. Всъщност три банки фалираха - една по-рано и две сега. Те са сравнително малки“, каза Проданов.

Той уточни, че въпросните финансови институции са концентрирани в много специфичен сектор и не може да се пренася върху случващото се като цяло в банковата система на САЩ.

„Големият проблем при тях е, че набират основно пари през депозити и то огромни депозити, които не попадат в гарантирания размер. 93% от техните активи не гарантирани, което прави банката много уязвима на шок, ако тези големи депозити тръгна да бъдат теглени, което и се случва“, допълни икономистът.

Никола Янков също е на мнение, че сериозни последици от тези фалити не се очакват – нито в САЩ, нито в световен мащаб.

Той напомни, че в САЩ са застраховани влоговете до 250 000 долара, както у нас са застраховани до 100 000 евро. Освен това има и допълнително политическо решение за парите на компаниите от технологичния сектор, което им гарантира сигурност 100% на влоговете в банки.

„Нито един от хората или фирмите, които са оставили парите си там, няма да загуби и един цент според последните решения на щатската Федерална корпорация за гарантиране на влоговете, както и на Федералния резерв и бяха обявени няколко мерки този уикенд в тази посока. Тази мярка целеше, освен да защити технологичния сектор, за да не загубят пари тези компании, да успокои и хората - да не започнат да теглят парите си от други банки“, обясни Янков.

Гледайте целия разговор във видеото!

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement