Две американски банки фалираха в рамките на три дни. Това е най-големият банков крах в САЩ от 2008 г. насам и предизвиква страх от нова световна финансова криза.

Темата коментираха в предаването „Лице в лице“ икономистите Константин Проданов и Никола Янков.

„Според мен страховете се преекспонират в момента, поне на база информацията, която имаме тази етап. Всъщност три банки фалираха - една по-рано и две сега. Те са сравнително малки“, каза Проданов.

Той уточни, че въпросните финансови институции са концентрирани в много специфичен сектор и не може да се пренася върху случващото се като цяло в банковата система на САЩ.

„Големият проблем при тях е, че набират основно пари през депозити и то огромни депозити, които не попадат в гарантирания размер. 93% от техните активи не гарантирани, което прави банката много уязвима на шок, ако тези големи депозити тръгна да бъдат теглени, което и се случва“, допълни икономистът.

Никола Янков също е на мнение, че сериозни последици от тези фалити не се очакват – нито в САЩ, нито в световен мащаб.

Той напомни, че в САЩ са застраховани влоговете до 250 000 долара, както у нас са застраховани до 100 000 евро. Освен това има и допълнително политическо решение за парите на компаниите от технологичния сектор, което им гарантира сигурност 100% на влоговете в банки.

„Нито един от хората или фирмите, които са оставили парите си там, няма да загуби и един цент според последните решения на щатската Федерална корпорация за гарантиране на влоговете, както и на Федералния резерв и бяха обявени няколко мерки този уикенд в тази посока. Тази мярка целеше, освен да защити технологичния сектор, за да не загубят пари тези компании, да успокои и хората - да не започнат да теглят парите си от други банки“, обясни Янков.

Гледайте целия разговор във видеото!