Очаквам изменението в прословутия „референдумен“ закон да бъде противоконституционно и да има произнасяне на Конституционния съд. (…) Въпросът не е в чии ръце отива властта, а кой може да взема решения. Референдумите трябва да бъдат организирани около въпроси, на които просто може да се отговори с „да“ или „не“.

Това обясни адв. Емил Георгиев от Инициативата „Правосъдие за всеки“. Неговите думи идват на фона на промените в Изборния кодекс и коментарите на президента Румен Радев.

Държавният глава заяви, че винаги е подкрепял обществената необходимост за разширяване на формите на пряко участие на гражданите в държавното и местното самоуправление. По думите му обаче това трябва да се случва по правилата и без противоречия в Конституцията. Думите на Радев са във връзка с въвеждането на възможността с референдум да се решават въпроси от компетентността на Великото Народно събрание.

За предаването „Лице в лице“ Георгиев обясни, че в България възможностите да гражданите да се произнасят чрез референдум са от скоро и е хубаво да натрупаме опит в това отношение.

„Ако ще мислим в насока да разширяваме пряката демокрация, трябва да мислим колко дълга да бъде кампанията, кой има право да участва, по какъв начин медиите ще отразяват…“, подчерта той.

Според него 44-ото Народно събрание е юридически най-неподготвено и изтъкна, че в правната комисия към парламента няма достатъчно юристи.

„Ние от „Правосъдие за всеки“ имаме 4 конкретни предложения за изменения в съдебната власт – казваме без фигурата на главния прокурор; намаляване на политическата квота във ВСС; премахване на специализираните съдилища; за жертвите на престъпления искаме да въведем обжалваемост на отказите на прокуратурата за образуването на досъдебно производство“, обясни още той.

Вижте цялото участие във видеото!

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement