Разчитаме да преборим COVID пандемията чрез ваксина, а не чрез антивирусно лекарство. Това каза д-р Цветелина Спиридонова, управител на МБАЛ "Хигия" в Пазарджик, където две родилки с коронавирус родиха здрави бебета.

„Трябва да се ваксинираме. Дали е безопасна настоящата ваксина – според мен е. Това е матрично РНК, съвсем нова технология. Никога досега в света не е била използвана подобна ваксина, но тя е много добре проучена и всички съмнения за нейните странични ефекти са проучени доста добре“, добави специалистът.

Ще възникнат и ваксини на принципа антиген, но те ще дойдат през 2021 г., каза още д-р Спиридонова.

Тя обясни, че в момента се говори все повече за „Ивермектин“. Според нови резултати той също се включва в начален стадий на инфекцията.

„Той беше споменаван още в началото в китайските протоколи и в САЩ го използват на този принцип“, обясни д-р Спиридонова. 

За ремдесивир и хлорокин излизат нови резултати, че няма статистически доказан ефект на тези терапии или следва в начален стадий да се прилагат, обясни д-р Спиридонова.

"Критичните стадии се лекуват симптоматично – на този етап ние го лекуваме с кислород, с нискомолекулен хепарин, дексаметазон и комбинация от антибиотици", добави още специалистът.

Кой са най-рисковите групи?

"Като цяло с хронични заболявания и със затлъстяване, хронично-съдови заболявания. Също много рискова е и групата хора, които смятат, че няма такъв вирус и нищо няма да им се случи. Те не взимат никакви мерки и се случва все по-често да попадат в категорията на тежки усложнения, защото изчакват положението им да стане критично", каза д-р Спиридонова. 

Хронично болните и "чистите болници"

Според лекарят трябва да има такива болници, в които няма COVID отделения, за да може хронично болните и всички, които са с негативен PCR - да се лекуват. 

"Пациенти с хронични обострящи се заболявания не могат да намерят адекватно лечение. Изчакват критичния момент, при който трябва спешност, за да постъпят някъде по някакъв начин в даден момент", каза още д-р Спиридонова.

За София "чиста болница" е ИСУЛ, но не във всички области може да има подобна, затова лекарите призовават да има поне "чисти отделения".

Жените с COVID, родили здрави бебета – как?

И двете жени с коронавирус, които родиха здрави бебета, са изписани, стана ясно от думите на управителя на болницата, в която се лекуваха.

"Намерихме американски протоколи и сме следвали стъпка по стъпка, затова имаме щастлив развой на събитията. Едната родилка беше много уплашена. А наистина в хода на раждането може да има усложнения, макар и това да е физиологичен процес", обясни д-р Спиридонова.

Нямаме проблеми с НЗОК, доколкото здравната има функция да се опитва да съхрани парите на здравноосигурените, по-бавни са реакциите към новостите обаче, заяви управителят на МБАЛ "Хигия" в Пазарджик.

Конкретно за двете родилки, НЗОК няма да реинбурсира екипите за раждането и отглеждане на бебето, защото жените са били приети в COVID отделението, добави специалистът.

Вижте целия разговор във видеото.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement