Утре няколко организации призовават за бойкот на търговските вериги - заради високите цени на хранителните стоки. В същото време има законопроекти в парламента, чрез които да се регулира пазара с въвеждането на таван на надценките. Какъв ефект може да постигнат тези инициативи?

Темата коментираха в „Лице в лице“ икономистите Ваня Григорова и Никола Янков.

Ваня Григорова посочи, че е невъзможно никой да не пазарува утре, все някой ще го направи.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Самият факт, че има обявен бойкот – ще има хора, които ще се вслушат и ще се въздържат да купуват, е натиск върху политиците - да вземат решения, и върху търговците – да ограничат мераците си. По-скоро ефектът е обществен, отколкото реален резултат да има още утре. Но вследствие на този бойкот може да има промени“, коментира тя.

„Инфлацията е колкото политически, толкова и икономически феномен. Тя не е нещо, което се случва магически, а е резултат от бюджетната комисия на държавата“, посочи Никола Янков.

Той отбеляза, че ръстът на цените зависи от четири основни фактора.

„Първо от размера на бюджетния дефицит, финансиран от дългове. Второ – от увеличаването на разходите на производителите и търговците. Трето – от нивото на конкуренция по цялата верига от търговец до краен клиент, и четвърто от евентуални картелни споразумения“, уточни икономистът.

По думите на Никола Янков обаче бойкотът няма да има никакъв ефект.

Ваня Григорова посочи, че е много трудно да се проследи дали има договорки между отделни компании.

Какво още коментираха експертите - чуйте във видеото.