В четвъртък и у нас ще има бойкот на търговските вериги. Организаторите призовават да не се пазарува, подобно на други балкански държави.
По данни на Националния статистически институт инфлацията за последните 5 години от началото на пандемията от Covid-19 досега е 33,7%.
Как обаче се движи поскъпването на основните хранителни продукти?
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
От миналия февруари досега хлябът е поскъпнал средно за страната с 45 стотинки до лев и 89 стотинки.
Маслото - 250 грама, се е увеличило средно от 6 лева и 80 стотинки на 8 лева и 73 стотинки.
Кашкавалът – от 22 лева и 85 стотинки за килограм до 23 лева и 66 стотинки.
Средната цена на килограм свински бут е поскъпнала най-малко – с 17 стотинки.
Данните са от наблюдението на Министерството на икономиката.
Aти Димитрова има магазин за хранителни стоки в Благоевград. Сметката й показва, че продуктите, които продава, са поскъпнали с 10-20% последните месеци. Така хората вече избират много внимателно какво да купят.
"Пенсионерите, горките хора, няма как да си позволят колбаси, кашкавалите, нещата, които станаха твърде скъпи за тях и съответно ги избягват", посочва тя.
Николай също усеща инфлацията по портфейла си, когато пазарува.
"Скочиха по 200-300% основни неща, за разлика от заплатите", казва той.
48 часа преди готвения бойкот на пазаруването от големите вериги, Мая Манолова, която е сред организаторите смята, че това е начинът да се постигнат по-ниски цени. За момента от Сдружението за модерна търговия запазват коментар за протеста.
"Българските домакинства изнемогват от нереално високите цени, голяма част от тях се формира именно в супермаркетите. Очаквам хората да се събудят", заяви Мая Манолова от "Изправи се.БГ".
Иван Кабуров се занимава със зеленчукопроизводство. Пресметнал е, че килограм домати са около 80 стотинки, а печалбата - едва 20 стотинки. Останалите 4 лева разлика в цената са за сметка на потребителите.
"Междинното звено между производителя и тези събирателни пунктове не плаща никакви данъци, използват кухи фирми, продават вносна стока за българска", посочва той.
Сериозна надценка има и при млечните продукти, обясняват от бранша.
"Стигаме на нещо от сорта на 9-10 лева нормалното сирене и 11-12 лева премиум класа. Е да, ама във веригите под 22-23 лева няма сирене", казва Владислав Михайлов от Асоциацията на млекопреработвателите в България.
"БСП-Обединена левица" и "ДПС-Ново начало" предлагат законови промени за регулиране на цените и защита на потребителите.
Делян Пеевски призова регулаторите да се намесят, без да чакат спешни промени в законите. От Комисията за защита на потребителите обясниха за bTV, че ще изпълнят законовите си правомощия. А Комисията за защита на конкуренцията отговориха, че скоро ще излязат с повече информация.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK