Европейската зелена сделка няма да унищожи българските централи. Ако нещо ще ги унищожи, то ще е забавянето на българската държава в реакцията по политиките, които съществуват активно от 2005 г., когато беше въведен пазара за емисии.

Това заяви бившият служебен екоминистър Юлиян Попов.

За „Лице в лице“ той подчерта, че българската енергетика е високо емисионна и би трябвало да има дългосрочен план за намаляване на вредните емисии.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По думите му това става чрез ограничаване на въглищното производство, с въвеждането на нови мощности, както и с изграждането на нови технологии.

Попов беше категоричен, че каквито и проблеми да има в българската енергетика, те не могат да бъдат приписвани на Зелената сделка.

Експертът подчерта, че Сделката представлява три неща:

  • Нов бранд на политики, които съществуват и се развиват в продължение на 20 г.
  • Повишаване на амбицията за намаляване на емисиите до 2030 г., като в момента формалната цел е 40%, но реалната е 45%
  • Да се даде тласък на икономическото развитие

„Зелената сделка ще тласне България към модернизация. Как страната ще реагира, зависи дали ще последва криза или икономически растеж и модернизация. Аз залагам на криза, която ще доведе до модернизация“, обясни Попов.

Според него не става въпрос само за енергетика, но и за транспорт, жилища, качеството на въздуха и т.н.

Бившият служебен екоминистър смята, че реалните резултати от сделката ще се забележат след, например, 5 години. Той коментира, че затварянето на дадено предприятие и преходния период трябва да се случат плавно.

По думите му регион „Марица Изток“ е изключително добре позициониран инфраструктурен регион в Източна Европа. Той смята, че мястото дава възможност за развитие в областта на големите индустриални инвестиции като водородна и соларна енергетика.

Вижте целия разговор във видеото!