Пандемията с COVID-19 е извадила наяве слабите страни на американската икономика, заяви българският финансист Йордан Колев, който живее в Ню Йорк, при участието си в предаването „Лице в лице“.

„Трудно е в момента да бъдем оптимисти в Ню Йорк. За съжаление, нашият щат се превърна в световен епицентър на заразата. Ню Йорк има повече случаи от всяка друга държава в света – повече от Италия, повече от Испания. Въпреки това има положителни сигнали от последните дни – намалява броят на новопостъпилите в болница, намалява броят на тези, които се нуждаят от машини за обдишване, а броят на смъртните случи се стабилизира, въпреки че е на високи нива – не се увеличава през последните 10 дни“, разказа Колев.

„Властта предприе радикални действия за кратко време. Беше приет пакет от 2 трилиона долара, който да помогне както на гражданите, така и на бизнеса. Всеки американски гражданин получава чек за 1200 долара, ако е получавал до 75 000 долара на година и намалява, ако получават до 100 000 на година. Така огромната част от американците ще получат по 1200 долара и ако имат деца, и се класират, ще получат по 500 долара допълнително“, разясни финансовите мерки българският финансист.

Снимка: btvnovinite.bg

„Кризата с COVID-19 показа, че американската икономика не е толкова подготвена, колкото изглеждаше. Никой не обръщаше внимание на задлъжнялостта на фирмите. Тези ниски лихвени проценти, оставени след кризата през 2008 г. в САЩ и Европа, бяха ниски за прекалено дълго време, което стимулираше фирмите да взимат заеми и да инвестират“, заяви Колев.

Въпреки печатането на пари в момента цената на американският долар се повишава. Не е задължително печатането на пари да доведе до инфлация, смята Колев.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement