Ефектът от митата: Очаква се производството на вино и прошуто да е сериозно засегнато

Италия е изнесла продукти на стойност 7,8 милиарда евро през 2024 г

Вера Найденова Вера Найденова

Публикувано в  13:02 ч. 05.04.2025 г.

Когато си мислим за Италия, често първата ни асоциация е вино и прошуто. Затова не се наложи да търсим дълго конкретни примери за ефекта от наложените мита.

Италия е изнесла продукти на стойност 7,8 милиарда евро през 2024 г. със 17% повече спрямо предходната година. Ако бъдат засегнати от мита, те могат да бъдат намалени с между 15 и 30% за ключови продукти.

Съединените щати са и основният външен пазар за италиански вина - с почти 1,7 милиарда евро и дял от 26% върху общия задграничен износ. Според италианския лозаро-винарски съюз повишаване на митата, заедно с рисковете от рецесия в Канада и Европа, могат да доведат до загуби до 1 милиард евро за сектора.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Проблемът за Италия е много остър, защото тук няма мултинационални компании в сектора, регистрирани на борсата. Италианското вино се произвежда от малки фирми, много често семейни. От финансова гледна точка по-голямата част от тях фактурират по-малко от милион евро годишно и дори една ситуация на несигурност ги поставя в големи затруднения“, казва Паоло Тримани, търговец на вино в Рим.

Снимка: Thinkstock/Guliver Photos

В момента в италианските изби има цяла реколта непродадена продукция, равняваща се на близо 4 милиарда литра. Тенденциите показват и постоянен спад в консумацията на вино: през последните 30 години тя е намаляла с 21%. Един от най-големите страхове на винените компании е, че се разгаря война на митата между Щатите и Европа.

„По време на първия мандат на президента Тръмп бяха наложени мита на испанския зехтин. Тогава големите мултинационални испански компании, които притежават италиански марки, започнаха да продават наливен зехтин от Испания в Италия, бутилираха го тук и след това беше изнасян за Америка, но от Италия“, казва Паоло.

Друг сектор, който ще бъде сериозно засегнат, са производителите на прошуто, за които Съединените щати са основен пазар. Според изчисления на анализаторите за всеки 10% спад в износа за Америка могат да бъдат загубени близо 5000 работни места в цялата верига на хранително-вкусовата промишленост.

Снимка: Thinkstock/Guliver Photos

„Ние избрахме да се позиционираме в пазарна ниша, която обединява малки производители с производство в неголям обем, но много високо качество на продуктите и съответно цени, по-високи от средните. За съжаление обаче митата ще се отразят на големите консорциуми, които отговарят за 95% от производството на прошуто в Италия. За тях ще бъде голям удар. Надявам се тази война да приключи час по-скоро“, обясни Роберто Либерати - търговец на прошуто в Рим

Надеждите в Италия са свързани с идеята на външния министър Антонио Таяни алкохолните напитки и следователно виното да бъдат изключени от всякакви списъци, както и че Вашингтон може да предвиди изключения. С предложените към момента мита обаче се прогнозират само значителни загуби.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK