Началото на летния сезон у нас тази година беше даден на 1 май. Но малцина от чужденците, на които туризмът основно разчита, дойдоха.

COVID правилата за влизане у нас бяха публикувани в последния момент. В същото време някои държави налагат задължителна карантина при връщане от България.

Липсата на чужди туристи превърна „Слънчев бряг“ в едно от най-тихите и спокойни места за почивка по родното Черноморие.

Така втора година пандемията изправя летния туризъм пред сериозно предизвикателство за оцеляването му. Вълните на COVID предизвикаха силно вълнение на морето.

Преди пандемията един от хотелите в Балчик е работел през цялата година. Сега – само за летния сезон. Необичайно повечето стаи в началото на май са свободни.

„На 29 април получихме информация, че видите ли ще има правила, по каквито през май ще се влиза в България. Кой е този турист, който на 29 вечерта ще си планира майските празници и великденските празници на 1,2,5,6, май“, коментира Виктор Лучиянов, собственик на хотела.

Заповедта е публикувана на 29 април, защото на 27 е взето решението извънредната епидемична обстановка да продължи и през май. А без такова решение няма как да се въвеждат мерки за влизане у нас, става ясно от отговор на здравното министерство. От ведомството уточняват още, че мерките са били анонсирани от здравния министър седмица преди официалното им публикуване.

Румънските туристи, на които основно разчитат по северното Черноморие, се броят на пръсти в началото на май не само заради закъснелите правила за влизане у нас, но и заради задължителната карантина, която ги чака, когато се върнат у дома. Подобна е ситуацията и с туристите от Германия и Великобритания, които също отсъстват.

Заради COVID рестрикциите при пътуванията д-р Атанас Стефанов се оказва на почивка в Балчик вместо в Рим. Изтощен от работата в пандемия си взема 4 дни глътка въздух.

„Успях в рамките на 4 дни с голяма мъка да се освободя на фона на  голямата ни ангажираност с тази пандемия, малко да си почина, ние също сме хора, както всички останали, имаме също нерви, както всички останали, и те не са безгранични“, казва д-р Стефанов.

Имал е резервация за Рим, но от хотела му се обадили седмица по-рано, за да го предупредят, че в Италия има ново правителство, че чакат указания и не знаят изобщо как ще се процедира. Така д-р Стефанов решава да замени Рим с Балчик. Лекарят е сред малкото гости на хотела, в който е отседнал.

От май до октомври са планирани около 1200 чартърни полета от и до ключови за летния ни туризъм дестинации, показва справка на летището във Варна, изготвена за bTV. Става дума за полети, с които се очаква пристигането на туристи от Германия, Великобритания, Израел и Русия. Броят на тези полети е с около 40% по-малък спрямо 2019 г. и с около 400% повече спрямо 2020 г.

Тенденцията за Бургас е сходна – планираните чартърни полети са близо 3000 – с 34% по-малко спрямо 2019 г. и с около 500% повече спрямо 2020 г.
Колко от планираните полети обаче в крайна сметка ще бъдат изпълнени – никой не знае.

„По отношение на Русия в момента сме в специфична обстановка, по-скоро е политическа, но влияе на туристическия пазар. Става ясно, че за май месец се отменят чартърните полети към Черноморието от страна на Русия, надяваме се това да е временно. Те като пазар нямат аналог, засега не можем да ги заменим, дълги години поддържаме близки отношения с тях, надяваме се отношенията ни както на политическо, така и на туристическо ниво да се оправят“, казва Христина Славова, Бургаска регионална туристическа камара.

От Министерството на външните работи обясняват, че във връзка с усложнената пандемична обстановка през 2020 г. руските власти са въвели забрана за изпълнението на международни редовни и чартърни полети до и от редица страни, включително България. До момента тази едностранно въведена забрана не е официално отменена.

Засега Израел реализира чартърната си програма до България. Първите туристи пристигнаха във Варна, в Бургас – това предстои.

Липсата на чуждите туристи превърна „Слънчев бряг“ в едно от най-тихите и спокойни места за почивка по морето. Повечето хотели миналата година не отвориха, вероятно и тази ще е така. Собствениците на един от семейните хотели не знаят кога ще посрещнат клиенти.

„Нямаме яснота, тъй като за да отворим, трябва да имаме резервации, в момента за май по хотелите няма почти никакви резервации, за юни също са слабо записани, основно има за юли и август, но и там не е сигурно дали ще ни посетят“, казва Стефан Георгиев.

Миналото лято хотелът отваря за кратко. Вместо обичайните 10-15 души персонал, работят само членовете на семейството. За този сезон плановете са да се наемат хора, но колко и от кога – не се знае.

„Ние изключително много разчитаме на българите да помогнат, за да спасим сезона, но за курорта „Слънчев бряг“ няма как те да спасят сезона, легловата база е огромна, колкото и да дойдат няма как да компенсират липсата на чуждестранни туристи“, коментира Георгиев.

Ресторантьори в курорта също внимават с разходите. В един от тях персоналът засега е в пъти по-малко, но и намирането му е станало още по-трудно, разказва собственикът. Голяма част от кадрите са се преквалифицирали заради несигурността в бранша по време на пандемията.

Стартът на летния сезон у нас формално беше даден на 1 май, но крайният срок плажовете да са готови остана непроменен  –  1 юни. Цените на чадърите и шезлонгите най-вероятно ще са такива, каквито са записани в договорите с концесионерите и с наемателите на плажове. А не по-ниски, както беше миналата година.

„Ако има желание от страна на държавата да бъдат намалени цените на чадъри и шезлонги, то би било редно по някакъв начин да бъде компенсиран и бизнесът, който инвестира всяко лято в обезпечаването на туристическия сезон“, смята Симеон Цветков, концесионер на плажа на северен плаж в Бургас.

Миналата година със законодателни промени беше уредно, че когато концесионерите и наемателите на плажове намалят цените на чадърите и шезлонгите, то и държавата ще намали дължимото към нея. Предложения за промени, с които правилото да важи и за този сезон, бяха предложени от министерството на туризма, но така и не стигнаха до гласуване в парламента.

За да се спаси сезонът и да се избегнат фалити, от бранша поискаха спешни мерки – сред тях удължаване на някои от програмите за подкрепа, създаване на нови, от които да се възползват хотелиери, и ясно решение по какви правила ще се влиза у нас след месец май, когато изтича действието на сегашните.

По северното Черноморие вече се стягат за протест – вероятно през новата седмица.

bTV покани за интервю министъра на туризма в оставка Марияна Николова. От пресцентъра на ведомството обясниха, че програмата ѝ е натоварена и отговориха писмено на наши въпроси.

Ведомството посочва различните програми, по които браншът е подкрепен, заради пандемията, и такива, по които това предстои да се случи. Като съобщават и решението от последното заседание на кабинета, с което мярката 60/40 се удължава до края на юни. От писмото става ясно още, че са водени разговори с ключовите за туризма ни държави за въвеждане на реципрочност на мерките при пътуване, но такава трудно би се постигнала, особено със страните извън Европейския съюз.

Така „Вълните на COVID“ доведоха до вълнението в морето. Въпросът е колко силно ще се окаже то и дали флагът ще е червен.