Дипломатическите разговори с Вашингтон могат да бъдат възобновени само ако САЩ се откажат от по-нататъшни удари по Иран, каза пред Би Би Си иранският заместник-министър на външните работи по политическите въпроси Маджид Тахт Раванчи, цитиран от Франс прес.

„Чуваме, че Вашингтон иска да разговаря с нас“, заяви иранският дипломат в излъченото снощи интервю.

„Не сме се договорили за дата. Не сме се споразумели за условията“, каза той и добави:

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Търсим отговор на този въпрос - ще станем ли свидетели на повторение на акт на агресия, когато сме се ангажирали с диалог?“

САЩ „все още не са изяснили позицията си“, подчерта Раванчи.

Техеран е бил информиран, че САЩ „не искат да участват в смяна на режима в Иран“ чрез евентуален опит да ликвидират върховния лидер на страната аятолах Али Хаменей, съобщи още иранският заместник външен министър.

Израел започна военни действия срещу Ислямската република на 13 юни, като бомбардира Иран и уби висши военни и учени, свързани с ядрената му програма.

САЩ се присъединиха към офанзивата на израелския си съюзник, като бомбардираха три ирански ядрени обекта през нощта на 21 срещу 22 юни.

След 12 дни на взаимни бомбардировки влезе в сила прекратяване на огъня на 24 юни, наложено от президента на САЩ Доналд Тръмп.

Американският президент предупреди, че Пентагонът „несъмнено“ ще нанесе нови удари, ако Иран обогати уран до нива, които биха му позволили да произвежда ядрени оръжия.

Раванчи отново каза, че Иран има право да обогатява уран до 60 процента, за да произвежда енергия, пише БТА.

„Нивото може да бъде обсъждано, капацитетът може да бъде обсъждан, но да се каже, че трябва да имаме нулево обогатяване и че ако не се съгласим, ще ни бомбардират, това е законът на джунглата“, посочи иранският заместник външен министър.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK