Едва около 13% от българите са се ваксинирали срещу COVID-19, повечето с две дози. Това ни поставя на дъното на класацията по този показател в ЕС.

А България очаква около 14 милиона дози за тази година, които биха стигнали за ваксинирането на около 8 милиона души, т.е. за повече от населението на страната.

Снимка: btvnovinite.bg

В същото време - българи търсят лекари, които да им издадат ваксинационен сертификат, без да ги убождат - като изхвърлят ваксината вместо да им я поставят.

"Имам пациенти, които желаят такова нещо, идват и се обръщат към мен. Такова нещо няма как да се случи", категоричен е лекар.

Защо стигнахме до тук и какво ни чака, ако не направим промяна?  

Популярното семейство Иван Христов и Ирина Тенчева се сблъсква с COVID-19 в края на март тази година когато двамата се оказват с положителни тестове. Първите дни се лекуват вкъщи, но настъпват усложнения, развиват двустранни пневмонии, и влизат в болница.

Снимка: btvnovinite.bg

"Усещането е, че сякаш вече не си биологична единица, сякаш си компютър, в който има вирус, който вирус в един момент  може да реши и щрак да ти спре зрението, по едно време ние бяхме почнали да не чуваме добре, почват болки на странни места", разказва Ирина Тренчева.

Все още не могат да се възстановят напълно. Препоръките на здравните власти са преболедувалите като тях да се ваксинират три месеца след положителния тест – Иван и Ирина са решили да го направят.

"Като човек от лекарско семейство съм наясно, че всички новости в медицината е редно да бъдат проследени. Проблемът в случая е, че нямаме време да изчакваме. И двамата имаме роднини, които не могат да бъдат ваксинирани. Единственият начин тези хора да заживеят спокойно е болестта да се изкорени", добавя Ирина.

"Ваксината, има един момент, който е труден за разбиране от някои. Тя освен личен акт да се предпазиш, за да не се разболееш, има и социален и обществено отговорен акт. И тук проблемът при част от българите е, че въобще не осъзнават тази отговорност, а при друга, че я осъзнават и въпреки всичко те не искат да я спазят. Надявам се малко по малко да преболедуваме и този вирус и всеки да започне да усеща себе си като част от една по-голяма група", смята Иван Христов.

Снимка: btvnovinite.bg

Според последното проучване на Eurofound – агенция  на ЕС, в България сме най-скептични към ваксините срещу COVID-19. На въпрос "Ще се ваксинирате ли,  когато имате тази възможност?", около 60 на сто от хората казват, че е слабо вероятно да го направят. Едва около 30 на сто казват, че вероятно ще се ваксинират.

"Ако има нещо, по което по-голямата част от западните общества ни превъзхождат нас българите – нито е свързано с талант, нито с умения, интелект, а е свързано с това, че по-голямата част от тях знаят какво е да бъдат отговорна част от едно гражданско общество. В едно гражданско общество няма логиката "да минем метър", защото логиката "да минем метър" е краткосрочна и тя в един момент е вредна", посочва Иван Христов.

Българите сме и сред най-податливите в Европа на фалшиви новини, показва Индексът на медийна грамотност за 2021 г., който се измерва от Институт отворено общество сред 35 европейски държави. България е на 30-то място, като влошава позициите си спрямо 2019 г.

"Аз смятам, че това, че хората вярват на фалшиви новини е част от един по-голям проблем, който е, че след 1989 г. хората масово не вярват на нищо, което е организирано от държавата. В България как може ти да се довериш на стъпки, които държавата предприема, при положение, че висши държавници, същевременно и политици, и лекари, в рамките на един ден влизат в безумни спорове от "Хвърлете маските" до "Всички ще умрем", "Сложете си по 6 ваксини“. Нямаш единомислие и монолитност по такава съществено важна тема. И по тази причина е най-нормалното нещо българите да нямат доверие", отбелязва Иван Христов. 

 

В Ямбол например едва 9 на сто от населението е ваксинирано с две дози. Количества от всички видове ваксини има, но желаещите са все по-малко.

"Последните дни поставяме все повече втори дози и все по-малко първи. Опашките, които се виеха в началото вече ги няма", отбелязва д-р Лиляна Генчева, директор на РЗИ – Ямбол.

Снимка: btvnovinite.bg

"Може би прекалено негативна информация изтече в социалните мрежи и в някои медии. Имам усещането, че у хората има един необоснован страх. Като се има предвид, че паднаха доста ограничителни мерки, времето се стопли, това, че заведенията отвориха, намаля броя на заразените и хоспитализираните. Това създава усещането у хората, че ни се е разминало, а това не е така. За да се постигне желаният ефект - трябва 70% от населението да бъде защитено", добавя лекарката.

Кольо Колев е сред хората в града, които не искат да се ваксинират.

"Ми страх ме е, не е сигурно още, различни случаи се чуват", казва той.

Информацията за всяка една от одобрените ваксини е достъпна на български език на сайта на Агенцията по лекарствата – в кратката характеристика и в листовката за пациента пише какво съдържа ваксината, колко е ефикасна, какви са страничните реакции – като най-честите са болка на мястото на убождане, умора, главоболие. За ваксините на "АстраЗенека" и на "Янсен" се посочва, че много рядко след употребата им се наблюдава тромбоза в комбинация с тромбицитопения.

"По-скоро като слушам близки познати – страх ги е да не ги управлява някой с тази ваксина. Това е масовото, което се чува навсякъде – някой ще ми сложи нещо и той ще ми казва какво да правя. Как изобщо може да се случи това според вас?", пита Пламена Петрова, управител на Парк хотел – Ямбол.

Снимка: btvnovinite.bg

Пламена е управител в хотел в Ямбол, който влиза в битката за повече ваксинирани. Кафенето на хотела се включва в инициатива на местното РЗИ за мобилни екипи, които да разясняват ползите от ваксините и да имунизират на място, ако има желаещи.

"Мястото, на което е хотелът, е доста посещавано, в близост е градският парк, тенис кортове, посещават се от много хора, майки, възрастни, деца, би било чудесна инициатива, ние сме съгласни да съдействаме, да осигурим терен", казва Пламена.

Снимка: btvnovinite.bg

В опит да повишат интереса в Ямбол обмислят и да взаимстват идеята на столицата – ваксиниране на открито в парка през почивните дни. Всъщност, тази идея вече припознаха и други градове.

Здравните медиатори в цялата страна се обучават за работа с ромското население, за да се ваксинира и то.

Марияна Иванова е здравен медиатор в столичния квартал "Христо Ботев". Тази година завършва висшето си образование – "Социални дейности" в Софийския университет.

Снимка: btvnovinite.bg

В момента повечето хора в квартала са скептични към ваксините. След разяснителната кампания - вероятно  ще има пункт за ваксиниране в квартала. Марияна казва, че ще използва най-силното си оръжие, за да убеди хората - разговорите "очи в очи".

"Всички хора сме заляти с фалшиви новини, ние не можем да разберем дали новината е истина или лъжа, не можем да ги отсеем, и тук се намесвам аз да кажа истината", отбелязва Миряна Иванова.

До момента у нас са поставени около милион и половина дози от ваксини срещу COVID-19. Това обаче не означава, че толкова души са ваксинирани. Броят на ваксинираните е малко над 800 хиляди към 3 юни, сочи справка на здравното министерство за bTV. Около 600 хиляди от тях са с поставени две дози. Затова общият брой поставени дози излиза около милион и половина.

Доставените у нас дози са около 3,5 милиона, което означава, че 2 милиона в момента са налични.

"Всеки може да се ваксинира, с която ваксина иска, където иска. Ние наистина достигнахме до този момент на насищане, който ни позволява да избираме от 4-те най-известни, най-добри ваксини в света", посочва доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.

Снимка: btvnovinite.bg

"Твърдя убедено, че по-демократичен и достъпен начин на имунизиране в Европа няма. Осигурили сме го. И тук вече се сблъскваме с другата крайност – хората се колебаят и се страхуват", добавя той.

 

И докато голяма част от хората у нас се колебаят, българи в чужбина се връщат, за да се ваксинират тук, тъй като редът им там ще дойде след месеци. Мария Станчева е точно такъв пример – живее в Германия, където в момента ваксинират приоритетно хора над 60-годишна възраст, лекари, учители, полицаи. И там тя трябва да чака.

"Хората чакат пред центровете за имунизация по 6 часа, въпреки че имат записан час, не достигат ваксините. При мен най-вероятно ще достигне ваксината чак на края на годината. Тъй като имах възможност да направя това в България, реших, че това е добър вариант", обяснява Мария Станчева.

Снимка: btvnovinite.bg

Така Мария идва в България, за да се ваксинира. И тъй като може да остане тук само две седмици – избира еднодозовата ваксина на "Янсен". След поставянето й получава веднага сертификата и се връща обратно в Германия.

"Мога напълно свободно с този документ да посещавам музеи, театри, кина, ресторанти. Тази ваксина ще ми допринесе за работата ми и за целия ми социален живот", казва още Мария.

В Китай, откъдето тръгна заразата, също в момента се чака за ваксина. Там поставят само китайски препарати, а опашките са пред всички пунктове, разказва Димитър Владиков, който живее в Шанхай и преподава в университет.

Снимка: btvnovinite.bg

"Има опашки, моите колеги китайски преподаватели, с които работя, чакаха сутринта от 9 ч., чак на обед се ваксинираха и следобед дойдоха на лекции", разказва д-р Димитър Владиков.

В Китай пунктове има дори и във фитнес залите. В страната, по подобие на Европа, също издават документ за направена ваксинация.

"Това представлява сертификатът, вътре е на английски и китайски, тук са двете дози с информация къде са направени и данни за пациента. Аз си го направих, защото исках да се прибера в България, но доколкото имам информация, Китай няма да отвори границите си докато не се ваксинират 75 % от населението", добавя д-р Димитър Владиков.

Снимка: btvnovinite.bg

На фона на стремежа на целия свят да защити максимален брой хора, у нас българи търсят лекари, които да им издадат ваксинационния сертификат,  без да ги убодат – като хвърлят ваксината вместо да им я поставят.

"Имам пациенти, които желаят такова нещо, идват и се обръщат към мен. Такова нещо няма как да се случи“, заявява д-р Михаил Михов, общопрактикуващ лекар.

Снимка: btvnovinite.bg

Така засега е загадка колко от дозите, които ще пристигнат у нас през тази година, в крайна сметка ще бъдат поставени. България вече обмисля да дарява и препродава количества на други държави, за да не ги изхвърля. Основно количества от ваксината на "АстраЗенека", тъй като към нея интересът спадна най-много.

Срокът на годност на около 60 000 дози изтича в края на юли, на други 320 000 – в края на август. А до края на годината ще пристигнат още 3, 5 милиона дози от тази ваксина.

Снимка: btvnovinite.bg

"Специално за месец юни не очакваме да има дози, които да бъдат унищожени, за месец юли в зависимост от това как върви поставянето на първата и втората доза на "АстраЗенека", ще има яснота през следващите седмици какви са рисковете, но се прави всичко възможно както от министерството, така и от РЗИ, да бъдат приоритетно използвани тези флакони", обяснява Богдан Кирилов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по лекарствата.

"Някъде да речем не повече от 2.5 - 3 милиона ще се наложи да потърсим реализацията им извън нашата страна, другите се надявам да бъдат приложени", отбелязва д-р Александър Златанов, зам.-министър на здравеопазването.

Снимка: btvnovinite.bg

Не е изключено да поискаме спиране на бъдещи доставки у нас и насочването им директно от производителя към държавите, в които ще ги даряваме или препродаваме.

"В зависимост от развитието на кампанията съответно да бъдат адаптирани доставките, така че да не се стига до големи наличности, които да предизвикват затруднение в съхранението или рискове, свързани със срока на годност“, обяснява Богдан Кирилов.

Снимка: btvnovinite.bg

Без значение обаче дали и накъде ще се пренасочват български количества, страната ни е длъжна да си плати всички дози, които е заявила за тази година.

И така, ще достигнем ли желаните 70% защитено население, е въпрос, на който засега няма категоричен отговор. Предполага се, че преболедувалите са 2 до 3 пъти повече от официално регистрираните. Когато към тях добавим и ваксинираните, излиза, че процентът на хората с имунитет у нас в момента е около 30.

"Много по-добре е да погледнем света какво прави. Някои неща може да звучат екзотично, в САЩ дават една бира на мъж, който се имунизира, на другите по парче пица. Кметът на Виена определи по 50 евро, които дават на всеки нов имунизиран. Сърбия дава по 20 евро на имунизиран, има страни, които дават ваучери или за посещение на ресторант, или за хранителни продукти, всичко това е с цел по някакъв начин да повишиш нивото на ваксинационен обхват“, съветва доц. д-р Ангел Кунчев.

Снимка: btvnovinite.bg

"Опитваме да анализираме опита на европейските държави, прилагат се тук-там, не сме убедени обаче, че тези стимули дават траен резултат, нямаме данни, затова не сме се спрели на конкретен стимул", обяснява д-р Александър Златанов, зам.-министър на здравеопазването.

"Аз лично смятам, че подобен тип решения е хубаво човек да взема мотивирано – да го вземеш сам за себе си и заради общността. На лотариен принцип, с награден фонд и прочие, разбирам, че това са стимули, които действат при не малък процент от хората, но здравето ти е много важно нещо", казва Ирина Тренчева.

"Следващият етап от развитието на човека е да спре да гледа на себе си като индивид, а да гледа на себе си като проводник на обществени процеси, за съжаление разболяването също е такъв процес, и ако ти можеш да стопираш това, посредством ваксината, според мен сме длъжни да го направим“, смята Иван Христов. 

Снимка: btvnovinite.bg

"Ако обаче хората не склонят да се ваксинират и да вдигнем този процент на желания, докъде ще ни докара това? Ще ни докара до там, че ще сме уникалната държава, която има най-добрите ваксини и ги хвърля, защото не може да ги използва. Ще се докараме до там, че ще останем податливи на новите варианти и, недай си Боже, на есен пристигне индийският вариант, пак ще страдаме, пак ще даваме жертви, пак ще пълним болниците", смята доц. д-р Ангел Кунчев.

"Не знам защо си мислим, че сме най-умната нация и можем да минем метър, няма да минем метър. Най-умните нации направиха така, че в момента са на първо място по имунизация", добавя той.

Снимка: btvnovinite.bg

Светът споделя общ проблем, от който едва ли можем да се спасим по единично. В ЕС ваксинацията срещу COVID-19 тече от половин година – България така и не успява да се оттласне от дъното, а там животът в пандемия се плаща най-скъпо.