Шоколадът, онази любима храна на малки и големи, която изостря сетивата и ни кара да сме по-щастливи. Вкусната тайна на какaовото дърво, от чиито плодове се произвежда шоколадът, е разкрита още преди 2000 години.
Какаовите дървета растат в държави с тропически климат и достигат височина от 4 до 8 метра.
Плодовете, в които са обвити зърната, са в различни цветове - жълти, оранжеви, понякога почти червени. А всяко зърно има свой собствен вкус и се отличава от останалите.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Кот Д‘ивоар е най-големият износител на какаови зърна в света, около 39% от производството на културата или около 5 милиона тона годишно идват именно оттук.
Но какъв път изминава безценната съставка, за да се превърне в сладко изкушение?
bTV Репортерите ни отведе на пътешествие, което проследява дългия път на какаото от брега на Слонова кост до превръщането му в шоколад във фабриката в София.
В Кот Д`ивоар живеят повече от 29 милиона души, много от тях в крайна бедност. В контраст на това хората не са намръщени. Брегът на слоновата кост ще ви посрещне топло и ще ви потопи в един различен свят.
На фона на политическата нестабилност в страната за хиляди семейства отглеждането на какао е начин на живот.
Фермата на Сюлейман Уедраго се намира на близо 3 часа път от Абиджа н- най-големият търговски град в страната. Бизнесът започнал баща му, а той го поема, когато е на 25 години.
Отглеждането на какао е трудоемко, след засаждането дървото започва да ражда едва около петата си година.
Климатичните промени доведоха до по-слаби реколти и недостиг на какаови зърна в световен мащаб.
Още през 2019 година един от гигантите за производство на храни и напитки обръща поглед към проблема и създава програма, която да приложи практики за подобряване на доходите на производителите на какао и техните семейства.
Сюлейман е един от местните фермери, включен в какаовия план наречен "Ускорител на доходи".
Според него на първо място той трябва да се научи е как да произвежда повече. За целта от компанията му показват как да прилага нови техники. Като например да подрязва долните клони на дърветата, за да се развиват по-добре.
В началото идеята никак не допаднала на Слюейман. Страхувал, че това ще унищожи насажденията му.
Научили ги, че от тоновете останали обелки от какаовите плодове могат да правят компост, който да служи за наторяване на дърветата.
И така днес освен, че продукцията му е нараснала Сюлейман е производител на сертифицирано какао. Програмата предлага и допълнителни финансови стимули, ако реши да се занимава с отглеждане на друга култура, също ако децата му ходят на училище.
Още за дългия път на шоколада – вижте във видеото
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK