Създадена през 1716 г., цигулката „Страдивариус“ днес е истинска реликва. През тези повече от 3 века тя е търсена, преследвана, защитавана.

Държавата ни купува един от тези уникални инструменти специално за проф. Минчо Минчев през 1977 г.

Изработена е през 1716 година и е кръстена „Барон Витгенщайн“, на името на един от предишните ѝ притежатели.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Грижата за такъв инструмент е като към дете, към жив, жив човек… само в леглото не е била с мен“, казва проф. Минчев. Заедно покоряват някои от най-големите световни сцени.

Снимка: btvnovinite.bg

Популярният ни цигулар е солист на световноизвестни оркестри като Лондонската кралска филхармония, Амстердамския симфоничен оркестър, Женевския радиоцентър и много други.

„Всеки инструмент е живо същество, има характер, има всичко онова, с което ти трябва да се съобразиш – какво иска, какво му е приятно. Страдивариуса е много капризна цигулка, защото човек трябва да влезе под кожата ѝ. Докато станахме едно щастливо цяло мина година и половина“, разказва проф. Минчев.

Въпросът за цената на цигулката остава мистерия и до днес. Стойността зависи от това кой е създателят, кой е предишният  собственик, значение имат и прочутите виртуози, свирили на инструмента през вековете.

Снимка: btvnovinite.bg

„Само ще кажа, че преди няколко години един „Страдивариус“, известен с това кой е свирил на него, а това качва цената, беше продаден за 17 млн.“, издава проф. Минчев.

Цигулката „Гуарнери дел Джезу“, дълги години в ръцете на Стойка Миланова, е изработена от черешово дърво през 1733 г. Редкият инструмент, фигуриращ в световните каталози под името „Консолу“, е закупен от българското правителство специално за талантливата цигуларка.

Снимка: btvnovinite.bg

Миланова е концертирала е в Европа, Америка и Азия. Преподавала е в държавна консерватория във Венецуела и в Българската държавна консерватория.

Стойка Миланова е единствената българка, включена в родословното дърво на великите цигулари, редом с Корели, Вивалди и Паганини.

„Това са инструменти на двамата най-велики в историята създатели на цигулки – Антонио Страдивариус и Гуарнери дел Джезу. За съжаление е  загубена формулата, по която те са създали своите инструменти. Поради което днес по света са изключително малко и са собственост на държави, банки. Не е възможно личност да ги притежава, тъй като са прекалено скъпи. В България няма застрахователна компания, която да е в състояние да ги застрахова“, разказва служебният министър на културата Найден Тодоров, композитор и диригент.

Снимка: btvnovinite.bg

Все пак такава се намира. А на шега проф. Минчев ни казва, че за тези почти 50 години с цигулката до себе си е имал две жени – една българка  и една италианка. До тази година, когато върна на българската държава своя ценен „Страдивариус“.