4-годишната Таня от Сливен е диагностицирана с рядко генетично заболяване на черния дроб и спешно се нуждае от чернодробна трансплантация. Клиника в германския град Хамбург е готова да приеме детето и гарантира 96% успеваемост.
Документи за трансплантацията на момиченцето са подадени във Фонда за лечение на деца на 20 август. Фондът иска мнението на консилиум, който на 10 октомври взима решение, че Таня може да бъде трансплантирана в България.
Майката – Петя Тенева, е притеснена, защото деца с подобна диагноза досега не са трансплантирани у нас. Препоръката на лекуващите лекари е детето да бъде оперирано в чужбина. Не се знае кой е присъствал на този консилиум, лекуващите лекари не са били поканени.
„Едва от две години успяват да дигностицират това заболяване у нас, за какъв опит говорим. Не искам детето ми да бъде опитен заек”, казва Петя Танева.
Новият директор на фонда за лечение на деца – д-р Георги Деянов, уточни, че решение за 4-годишната Таня предстои да бъде взето от обществения съвет следващата сряда – 24 октомври.
По думите му консилиумът е преценил, че детето може да бъде оперирано в болница „Лозенец” в София, а за операцията да бъде поканен професор от Лондон.
„Директорът на фонда не взима решенията, взима ги общественият съвет. Моята работа е максимално бърза да придвижа документите на всяко дете”, каза за предаването „Тази сутрин” д-р Деянов.
По думите му българските лекари са много добри и им трябва още малко опит и финансиране.
Случаят на 4-годишната Таня напомня този на 9-годишния Байрям, който се нуждаеше от бъбречна трансплантация. Той беше одобрен за лечение в Германия, но ден преди да замине, Министерството на здравеопазването го спря с мотива, че операцията може да бъде направена в България – отново в болница „Лозенец”.
След скандала и обществения отзвук по случая в крайна сметка фондът финансира операцията на момчето в клиника в Германия и то беше успешно трансплантирано.