Новината, че един българин е починал във Великобритания, а още двама са в болници в Лондон с COVID-19, която посланик Марин Райков потвърди за bTV, промени обичайното звучене на статистиката за вирусa на Острова
Близо 42 хил. души са диагностицирани, от които над 12 хил. са в болница.
Изминалото денонощие отбеляза черен рекорд за най- много смъртни случая - 708, с което починалите станаха 4353.
Неофициално на Острова работят и живеят над 250 хил. българи. 150 хил. от тях до момента са подали документи за Статут за уседналост, който ще им позволи да останат тук и след гратисния период за Брекзит. Но броят им значително нараства през лятото.
През последните дни стана ясно, че десетки британски ферми ще оставят продукцията си неприбрана. Причина за това е недостиг на сезонни работници, много, от които са от България.
Появи се информация, че ще бъдат организирани и чартърни полети, за тези, които имат договори за тази година. Това се случва на фона на новината, че англиският авиопревозвач спира полетите си от основни английски летища, a пътниците в железницата са намалели с 95%.
Ето и част от мерките, които правителството на Острова предприема:
- 350 млрд. британски лири финансова помощ с различни инструменти за бизнеса
- Обезпечаване на заплати в размер на 80%
- Финансов пакет, който ще подпомага самонаети лица и ще покрива 80% от доходите им
- Опрощаване на 13 млрд. паунда дълг на Националната здравна система
- 500 млн. паунда в подкрепа на домакинства, които изпитват финансови трудности като резултат от кризата с COVID-19.
Това са накратко стимулите, които правителството предприема, но които не могат да скрият огромното недоволство към кабинета на Борис Джонсън, който е обвиняван в провал на тестването за корона вируса.
Това доведе до публичното обещание до края на месеца да се тестват по 100 хил. души на ден. Обещание, което звучи невероятно на фона на това, че до момента, близо месец от началото на кризата, са тествани под 200 хил. души от 66 млн. население.
На 21 април британският парламент ще приключи великденската си ваканция и вече се обсъжда възможността за неговите онлайн заседания, което ще бъде безпрецедентна новост в доста консервативния и базиран на вековни традиции парламентарен процес.
Тогава ще стане ясно дали ще има съществена промяна в политиката на опозиционната Лейбъристка партия, която от вчера има нов лидер. Сър Киър Стармър е бивш ръководител на Кралската прокуросрска служба, който ще замени доста спорният и определян често като слаб лидер Джеръми Корбин.
След няколко часа прдестои едва петото обръщение на кралица Елизабет II към британците за нейното 68-годишно управление.
По предварителна информация това ще бъде дълбоко емоционално послание за кураж, което ще отдаде почит към труда на здравните работници, които се борят с вируса. Очаква се това да бъде и най-гледаното телевизионно събитие във Великобритания до този момент с над 32 млн. зрители.