Основната тема на предаването „120 минути” днес беше за свободата и несвободата. Тук присъстваше и идеята за консуматорското общество, все повече материалните хора и нестихващият им глад за задоволяване на чудовищно его.

Репортаж на „Дойче Веле” показва какво се случва, когато парите не шептят, а крещят. Историята ни срещна с Лорен Грийнфилд, американка, която се занимава с фотография от 25 г. В своята изложба озаглавена „Поколението на благосъстоятелните” и подредена в Хамбург, тя документира как живеят неприлично богатите хора.

„Камерата ми запечатва богатството. Забелязала съм, че колкото и да притежават хората, те искат да имат още повече”, обясни американката. Новата ѝ изложба изобразява богатството в изобилие, в истинска консуматорска оргия.

Лорен ни пренесе на кратко пътешествие към върховете на турбо-капитализма. Това е царството на глобалната лудост, светът на супер-егото и на селфи-звездите. Това е разказ за вселената на марковите хора, на богатите и на мечтаещите за ВИП-статут.

"Опитах се да покажа човешкото им лице, без да ги съдя за нищо. Исках да ги заснема в комфортна за тях ситуация, така че спокойно да разказват историите си. Показвам тези истории такива, каквито ги видях”, споделя тя. За нея обаче те не са възхитителни, те са смущаващи, понякога гротескни, дори цинични.

Сто и петдесетте фотографии от изложбата показват, че безкрайният ламтеж за повече пари, власт и луксозен живот винаги е на ръба между мечтата и кошмара. 52-годишната фотографка познава от дълго време това „поколение на благосъстоятелните”. Тя е отраснала в Лос Анджелис и за първи път се докосва до техния свят, когато постъпва в колеж.

Зад идеята на фотографиите ѝ стои не толкова отделният човек, колкото обществото, културната среда. Тя показва как те се държат в своя свят, как реагират на околните или на различни стимули. Оттам следват изводите за цялото общество и за културата.

След всичките години, през които Грийнфийлд следи отблизо живота на супер богатите, тя продължава да споделя мъдростта "Щастието не е в парите". Защото вътрешната празнина, която луксът трябва да запълни, е като каца без дъно. И това се усеща много добре в нейните снимки.

"Капитализмът кара хората да се чувстват малки и незначителни. В моите фотографии хората търсят смисъла на живота чрез пари, секс, красота, фитнес и маркови продукти, но не осъзнават, че това няма да запълни празнотата вътре в тях.", допълни Лорен.

Може ли да си купиш индивидуалност само с много пари и пластични операции? Изложбата поставя акцент именно върху това: върху разпада на ценностите. И, да, така е: Подобно шоу, което показва "неволите" на глобалния капитализъм, днес има и висока развлекателна стойност. За съжаление.

Освен изложбата, Лорен вече има заснет и документален филм, който е показван на няколко международни фестивала. Той ще бъде представен и в Хамбург.