102-годишната Ценка Горанова от ломското село Сталийска махала се омъжва за своя избраник Георги през 1940 г. Георги е директор на гимназията в най-голямото село в Ломска околия. Бил сред най-харесваните момчета в селото. Избрал Ценка, защото била отличничка по математика.

„Той видял главната книга. Аз математичка бях на времето. Все шестици по математика“, разказа тя.

Георги Горанов си търсел умна жена, за да създадат интелигентни деца. С Ценка имат син на име Емил.

„Аз се повявам на бял свят две години по-късно през 1942 г. Имам само някакъв смътен спомен от баща ми – на 24 май, когато съм бил на две годинки. Някакъв спомен, но дали си го съчетавам или не и повече за него нищо не зная“, казва Емил Иванов.

На 15 октомври 1944 г., когато съветската армия вече е поела контрол над България, директорът на гимназията Георги Горанов е извикан в кметството и изчезва безследно завинаги.

„Просто са прибрали цялата интелигенция на селото. Само образованите хора – учители, бирника, кръчмаря, търговеца, хора заможни. Няма никакви причини – просто това си е заповед на ЦК, съгласувано със Сталин да правят чистка веднага след 9 септември. Преди Народния съд“, добави той.

21 000 българи са убити без съд и присъда

След 9 септември 1944, още преди Народния съд, е в ход масово унищожение на интелигенцията в цяла България.

„21 000 души са загинали така като моя баща. Имаме ги по списъци извадени. Това са 21 000 души избити без съд и без присъда. По този начин, отделно Народният съд. Ликвидиране на нацията, на интелигенцията на нацията. Аз, след това станах зам.-председател на Съюз "Истина" и сме изследвали всеки един случай“, каза Емил Иванов.

В село Сталийска махала убитите са общо 12 души. Всички безследно изчезнали. На власт дошли най-бедните в селото. Ценка си спомня как жена влязла в дома им и казала, че са длъжни да ѝ дадат пари.

Тези, чиито роднини са убити, страдат най-много от набези, защото вече били врагове на народа.

В тази обстановка Ценка останала сама да гледа 2-годишният си син Емил. 

„Като види, че хора отиват към училището, защото то беше близо до нас, все викаше - тати Гошо, тати Гошо. Мъка мизерия, да не знаеш къде е“, каза тя.

Тати Гошо никога повече не се връща. Освен, че са убили баща му, съветската власт у нас продължава тормоза и срещу Емил. Родовото репресиране на деца, които даже не познават убитите си родители остава практика на комунистическата власт. Целият живот на Емил е посветен в търсене на истината за смъртта на баща му. В търсене на останките му и истината.

„Аз вече пораснах голям, започнах да подпитвам от тук от там. Сталийска махала кмета през това време е наш съсед Асен Павлов. Той е дал списъка. Те са искали списъка“, обясни Емил.

От всяко село са искали списъци за унищожение. Някои нови кметове комунисти отказвали да съдействат за избиването на хора. Но други, като кмета на Сталийска махала, се старали и били инициативни.

“Те са получили указания от Георги Димитров и Сталин да съберат всичко това и да унищожат елита“, каза той.

Синът на кмета умира млад в психиатрична клиника. Съпругата му също умира млада. Той остава сам.

Днес 102-годишната Ценка Горанова съди водещия в държавното радио Петър Волгин заради публичната му подкрепа за така наречения Народен съд, причинил трагедии и страдания на стотици хиляди българи. И унищожил най-успешната част от нацията.

Инициатор на процеса срещу водещия на БНР е сина на Ценка.

„Този човек (Волгин) даже да е убеден в тези неща, няма право. Това е разпалване на омраза, на допълнително ровене. Той знае ли какви неща е вършил този Народен съд? Защо разпалва? Тук ще засегна и за ПСА, аз съм засегнат, не мога да минавам покрай този парк спокойно, защото камионетка на Съветската армия със съветски войник вътре е извозила нашите хора. През нощта са ги изкарали със съветска камионетка, т.е на Съветката армия, със съветски войник и не знаем къде са и ги ликвидирали. Затова ли трябва да има паметник? Той, ако е християнин по рождение поне, щеше да каже – било каквото било“, обясни Емил.

За да има паметник и баща му, Емил търси останките му през целия си живот.

„Аз съм готов да оттегля иска си при едно единствено условия в някакъв срок да ми даде информация къде е убит баща ми, да мога да го погреба, да му направя гроб. Като християнин и веднага ще прекратя иска. Веднага оттеглям иска, ами ми каже къде е мястото. Нали има връзки, нали защитава. Да отиде да разбере той. Аз не можах. Ще си отида от този свят без да мога да разбера на баща ми къде му е гроба“, каза Емил.

Георги Горанов от Сталийска махала мечтаел да има образовани деца.

Днес внучката на учителя от Сталийска махала и дъщеря на Емил е професор в оксфордския медицински университет. Участва в разработването на изкуствен интелект за медицината. Един от учените, участвали в създаването на оксфорската ваксина срещу COVID-19 на „Астра Зенека“. Със съпруга си германец, имат две деца. А Емил продължава да следва мисията на живота си – да открие останките на своя баща, за да го погребе като достоен човек.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement