В петък стана ясно, че Европрокуратурата разследва измама с европейски средства за реставриране на средновековен български храм. 

Работните обвинения са за отклоняване на хиляди евро от избрания изпълнител на поръчката, който нямал уменията да реставрира. Новината идва две години след като репортерът на „120 минути“ Марин Николов разказа за тази афера.

Уникалната по рода си църква от 12-и век е реставрирана с европейски пари по програма „Трансгранично сътрудничество“ в съвместен проект със Северна Македония. Възложител е община Рила, а за изпълнител е избрана строителната фирма „Никмар Кънстракшън“ срещу 385 800 лв.

Тя обаче превъзлага голяма част от работата на подизпълнител - фирма „Митрстрой“. Подизпълнителят превъзлага на под-подизпълнители. А последните се оплакват, че са единствените реални работници по поръчката - и то срещу цени двойно по-ниски от платените европейски пари. Дори не им платили обещаното за труда, разказва един от тях - стенописецът Стефко Аенски.

„Те просто взеха едни пари! За наша сметка всъщност. Тези проблеми ги имаше в строителството по магистрали и така нататък. Защото една крупна строителна фирма, която няма една лопата, наема работата и дава на под-подизпълнители. А реално някой трябва да свърши работата. Всеки като си вземе комисионите, в крайна сметка - за изпълнителя не остава. Почват да се правят компромиси с материалите, както и с работната ръка. Дойде време за крайно плащане, оказа се, че крайно плащане за нас няма“, обясни стенописецът.

Парите трябвало да им изплати втората по веригата фирма – „Митстрой“. От нея хиляди левове има да взима и Антонио  – строител и археолог. Той бил принуден да завърши работа с пари на своята фирма – „Иридея“.

 

„По договор трябваше да получим 113 000 лв. Оставаше да ни изплатят още петдесет и няколко хиляди лева. Осъдени са, че са ни длъжници, имат запор върху сметките. Как „Митстрой“ попада в цялата тази конфигурация, как е успяла да се вклини, на мен не ми е ясно. Фирма, която няма понятие от реставрация. Всичко беше направено от нас“, разказва Антонио Траянов.

Тази история показахме още през лятото на 2022-ра в разследване на bTV. Сега, две години по-късно, Европейската прокуратура образува разследване по данни, че първите изпълнители по веригата са получили европари без да имат експертизата да реставрират паметници на културата, като с превъзлагане на по-ниски цени, запазили за себе си 128 000 евро.

Още през 2022 година попитахме защо община Рила избира строителна фирма, която не се занимава с реставрация и позволява тя да превъзложи поръчката на втора некомпетентна за това фирма. Отговорът на кмета на Рила Георги Кабзималски:

„Нямаме задължения от наша страна. С „Никмар Канстръкшън“ ни е първият и последен път, с който сме работили в община Рила. За мене е обидно на един такъв добре направен обект да се създават такива дрязги, не е приятно. И на хората им е обидно, разбирате ли. Сега - ако не са платили на някой, много моля да си платят“, заявява кметът на Рила.

Снимка: bTV

bTV потърси всички участници в описаната верига от възлагания по реставрацията.

Спечелилите поръчката изпълнител „Никмар Кънстракшън“ написаха само, че са се разплатили със своя подизпълнител и не са отговорни за плащанията от него към реставраторите. Ето и отговорът на втория по-веригата - фирма „Митстрой“. 

„Поканиха ни колеги – друга фирма строителна „Никмар“ – да бъдем техни подизпълнители. Това, което имаме ние, е свободен към момента ресурс. Ангажирани бяха с доста проекти други, те са по-голяма по-мощна фирма и в този момент имаше нужда от нашата помощ. Аз лично не познавам кмета на Рила. Ние ако имахме квалификация в реставрацията като фирма, щяхме да го изпълним без тези реставратори. Присъствали сме освен с технически ръководител, с наши работници, освен това сме осъществявали доставка на материали“, обяснява Васил Илиев.

Антонио обаче не помни нито работници, нито материали от „Митстрой“ на обекта. Управителят на „Митстрой“ признава, че дължи пари на последните по веригата изпълнители за труда им -  заради финансови затруднения в бизнеса му. Обещава, че ще ги върне, но сега, две години по-късно, ощетените реставратори казват, че още не са получили парите си.

Снимка: bTV

Съобщението за старта на разследването на Европрокуратурата за злоупотреба при усвояването на европари е отпреди дни. Веднага след него съмненията за нередности около проекта църквата потвърдиха и от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

От там също направили проверка и пратили констатациите на прокуратурата. Търсим отново за коментар управителите на замесените фирми, но отговор няма.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK