Инцидент или саботаж? Целият свят следи разследването на шведските власти дали повредата на важен оптичен кабел в Балтийско море, причинена от българския кораб „Вежен“, е умишлена или случайна грешка.
Балтийско море е зоната с най-много предполагаеми саботажи и с най-натоварен корабен трафик.
Месеци след руската инвазия в Украйна беше взривен участък от газопровода Северен поток, а в последната година има 11 големи повреди на високоскоростни оптични кабели. Причинени са от руски и китайски плавателни съдове.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Кабелите са важна част от европейската сигурност.
Умишленото им прекъсване е форма на хибридна война, която включва кибератаки, дезинформация и икономическа дестабилизация.
За първи път обаче съмненията падат върху плавателен съд, чийто собственици са от държава член на Европейския съюз.
В петък, на 31 януари, от шведската прокуратура отново обявиха своята категоричност, че именно „Вежен“ е отговорен за скъсването на кабела в Балтийско море. Това стана ясно от интервю на един от прокурорите пред известно англоезично издание.
„Все още не са завършили следствените действия, но вероятно е така. Още в понеделник представител от Параходство „Български морски флот“ каза, че най-вероятно това е нашият кораб. Това не може да се отрече ако той неволно, със серия от грешки, технически пропуски, или лошо време, е скъсал кабела“, каза кап. I ранг Васил Данов, член на ръководството на Атлантическия съвет на България, военен журналист и политолог.
И уточни, че когато няма умисъл, няма от какво да се боим.
„През последния месец, доколкото разбрах, има четири подобни случая. Повечето от тези кораби, всички са товарели или разтоварвали каквото е трябвало, а след това са късали кабели. Тоест, подозренията, че там нещо се прави – че има шпионски център, вече са основателни. Друг е въпросът нашия кораб какво е правил“.
В петък Норвегия задържа руски кораб в същите подозрения, но той беше освободен часове по-късно, заради липса на доказателства. „Вежен“ обаче остана повече от седмица, вместо да бъде пуснат своевременно.
„Този кораб беше заподозрян, но не беше доказано, че е скъсал кабел, докато за нашия кораб вече има сериозни данни, че той го е скъсал. При положение, че го е скъсал, ще си плати този, който е виновен, но това е далеч от презумпцията, че български кораб с български екипаж е участвал в диверсия, в саботаж, нещо, което е на ръба на пиратство, в море“, коментира още Данов.
И обясни реакцията на НАТО –
„НАТО започна операция „Балтийски страж“, 10 бойни кораба, военни хеликоптери и даже френски разузнавателен самолет, долетя от Франция, облетя цялата територия. Хванали са се здраво да ликвидират тази хибридна, в случая вече техногенна агресия на Русия срещу Балтийските държави“.
„Ние влизаме в контекста на повишена тревожност от всички власти в Балтийския басейн, защото заканите на Русия бяха доста сериозни след като Швеция и Финландия бяха приети в НАТО. Още когато те кандидатстваха руското политическо и военно ръководство, изразиха своето негодувание, оплакаха се от това, че НАТО се доближава още повече до границата с Русия. Така оплакванията, че НАТО е дошло твърде близо до руските граници и Русия ще отговори с реципрочни и асиметрични мерки. Те са част от тези мерки“, добави той.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK