Годината завърши и започна с новината, че България и Румъния от пролетта ще се присъединят частично към Шенгенското пространство – по въздух и море. Тоест, когато кацаме на летище в рамките на ЕС, няма да подлежим на паспортен контрол, който вече ще е бил извършен на летището, от което сме излетели.

Тази новина беше посрещната със смесени чувства сред политиците у нас – управляващите я обявиха за успех, а опозицията като отваряне на вратата за още мигранти, които ще сме задължени да приемем обратно, ако бъдат заловени в Австрия например.

27 са страните членки на ЕС, 27 са и членките на Шенген. Но четири от ЕС са извън Шенген – България, Румъния, Кипър и Ирландия, а други четири нечленки на ЕС са в Шенген – Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн.

Снимка: bTV

Шенген или Европейския съюз е по-голяма привилегия? Според Швейцария – Шенген. Една от най-богатите страни в света е получила привилегията за свободно движение, но не желае членство в политическия и съюз на Европа. 

Между Шенген и Европейския съюз няма знак за равенство. ЕС дава привилегии, но и задължения, регулации и ограничения за държавите и гражданите. Шенген дава свобода на пътуване за всеки и на практика превръща 27-те страни членки на Шенген в една юрисдикция.

Снимка: bTV

Разходите за правене на бизнес между страните в Шенген са по-ниски. България е сред най-изолираните физически държави от останалата част от Европа и заради географията ни и заради границите.

Почти два милиона европейци живеят в една и работят в друга страна член на Шенген и пътуват всеки ден. Това е възможно само заради Шенген. 423 милиона европейци имат привилегията да живеят в зоната за свободно придвижване. Българите не е сред тях и парадоксално нашата страна ще засили охраната на сухопътните си граници с Румъния, след частичното ни приемане в Шенген по въздух в края на март. Такова изискване ни постави Австрия.

Снимка: bTV

България и Румъния са единствените страни-членки на ЕС, които имат граничен контрол помежду си и със съседните си страни от ЕС. Кипър и Ирландия нямат сухопътни граници с ЕС.

Шенген е град в Люксембург с мащаба на Криводол, т.е. с под 5 000 жители. Намира се там, където се събират границите на Франция, Германия и Люксембург. На 14 юни 1985 година в градчето от селски тип Шенген се случва едно от най-значимите събития в Европа след втората световна война –  подписва се договорът за падането на границите в Европа.

Снимка: bTV

17 години след приемането ни в ЕС, България продължава да не бъде допускана напълно до най-значимата привилегия на свободна Европа – свободата на придвижване. Същата е съдбата и съседката ни Румъния.