София, улица „Съборна“, на метри от Царския дворец и църквата „Света Неделя“. Цените на квадратен метър в района вече доближават тези в Париж, но на един луксозен партерен етаж определено не му върви.
Нестихващи апетити, съдебни спорове, разследвания за фалшиви документи, а накрая – сблъсък с прочулия се Мартин Божанов-Нотариуса, който беше показно убит. Отношенията със забъркания в изнудвания и измами мъж докарали на собственика загуби от хиляди левове.
Сега в района е спокойно, но Христо Киров се страхува от затишието – то може да е знак за нова буря.
Приключенията на Христо Киров и съпругата му с партерния етаж на ул. „Съборна“ започват още от далечната 1999 г., когато го придобиват чрез замяна от Столичната община.
Собственикът на останалата част от сградата – фирма „Булгарплодекспорт“, иска от Киров да я съборят и му предлага участие в построяването на 16-етажен блок. Той отказва. Тогава фирмата атакува собствеността му пред съд. Едно от условията такова дело да издържи е съдебният иск да се подаде, преди да изтекат 5 години, откакто Киров е придобил имота. Този давност е изтекла през 2004 г. 3 години по-късно обаче се случва чудо. Съдията Тодор Тихолов образува дело срещу придобиването на имота от Киров със задна дата. Това става не в Софийския районен съд, който е компетентен за апетитния имот, а в районния съд на Никопол.
Съдия Тихолов образувал делото по спешност, след ненадейната поява на искова молба срещу собствеността на Киров, подпечатана от заинтересованата „Булгарплодекспорт“. Тя била с дата отпреди края на 2004 г., когато изтича посочената давност. И е открита от „огняр и чистачка“.
Още пред няколко години журналистът от bTV Стоян Георгиев попитата съдията за професионалните му мотиви.
„Там където го откриха тоя документ, представлява коридор в близост до стаята на административния секретар и там имаше кантонерка, в която се съхраняваха документи. Кантонерката беше прашасала, в нея имаше много стари документ и папки... Чистачката и параджията намериха тоя документ и аз бях много притеснен, че такова нещо въобще се намира нали тука. В районния съд Никопол. Много бързо описах заповед да се образува дело, това въобще да се маха“, казва тогава съдия Тихолов.
Шокирани, че могат да загубят имота си, семейство Кирови подават сигнал до прокуратурата. Твърдят, че появилата се искова молба е фалшива. С посочената на нея дата тя е вписана и в деловодния дневник на Никополския съд, но с почерк, различен от този на останалите регистрации. Противоречиви са и показанията на огняра и чистачката, които според съдията намерили документа.
Прокуратурата обаче не успява да открие фалшификатор. В това време образуваното в Никопол дело по спора за имота е изпратено по компетентност в Софийския районен съд и през 2017 г. на първа инстанция завършва с решение в полза на „Булгарплодекспорт“. Техен адвокат по процеса е бил Момчил Мондешки. Наредено е принудително извеждане на Кирови от имота.
Тогава bTV излъчва разследване по този казус и настъпва обрат.
През 2019 г. с решение на последна съдебна инстанция делото приключва в полза на Киров. Потърсихме за коментар „Булгарплодекспорт“, която е държавна фирма с принципал Министерство на икономката и вече част от държавна компания „Стопански търговски комплекс“. От министерството отговориха, че дружествата са в процес на ликвидация и няма кой да коментира случая.
Но през 2022 г. на сцената се появява Мартин Божанов-Нотариусa. Той е наемател на помещение от същия партер на ул. „Съборна“, известно доскоро като едно от най-скъпите заведения за кафе в София.
„Наемател, който ни беше с тригодишен договор там, реши, че иска да си продължи за нови три години договора, но ни предложи друг негов заместник. Той доведе Мартин Божанов, за мен абсолютно неизвестен дотогава“, казва Киров.
Думите на Киров се потвърждават от снимки и клипове с Нотариуса, публикувани на рекламната фейсбук страница на заведението. На тях се вижда как покойният вече Божанов приготвя луксозно кафе.
Малко преди да подпише договора за наем с Божанов, Киров е предупреден за лошата слава на Нотариуса от своя адвокат Георги Коев, който в миналото е бил и защитник на самия Божанов.
„То като напишеш името му излизат неща, от които можеш да си направиш извод. И тогава всъщност се обадихме и казахме, че не приемаме да има нов наемател и не приемаме договора“, разказва Киров.
Старият наемател се съгласява да преподпише наем за три години от името на своята фирма.
„В същия този ден, в деня на подписването на договора, фирмата, с която ние имахме подписан договор, вече беше прехвърлена като собственост на Мартин Божанов“, обяснява собственикът на имота.
Скоро след тази изненада Божанов решава да изостави бизнеса с кафето и да прекрати договора за наем предсрочно. Според клаузите в него това налага да плати неустойки.
„И тогава той подмени договора, фалшифицира го и даде нов договор, чиито клаузи устройваха него и ни принуди вместо той да ни плаща, ние да плащаме на него“, продължава разказа Киров.
Уплашени от лошата слава на покойния Божанов, Киров и Коев се съгласяват да платят на Нотариуса, само и само той да си отиде. Страхът от вече преживените разправии, правни абсурди и афери около злощастния скъп имот на ул. „Съборна“ карат Киров да плати, без да оспори истинността на представения от Божанов договор. Плащат над 11 000 лв.
Компромисната сума е постигната с преговори. Плащането е станало със споразумение. Почеркът и подписът са на Божанов. Парите били от депозита при наема на кафето, внесен от предишния наемател, с който самият Божанов имал неуредени сметки. Поне така обяснил самият той на собственика Киров.
След тази случка кафенето на пъпа на София е затворено. Мистериозният алтернативен договор за наем на Божанов не е стигнал до прокуратурата. Преди дни, след наше запитване на още активната фейсбук страница на кафето, получаваме следния анонимен отговор: „За заведението отговаряше г-н Божанов. Моля, потърсете го за отговор и информация“.