Болнични бавят делото за събарянето на прочулата се сграда без строителни книжа до язовир Искър. Това каза за bTV главният архитект на София. Негова е заповедта за премахването на сградата, построена от фирма на бизнесмена Румен Гайтански.
Преди дни съдът потвърди събарянето на друга, по-малка постройка в имота. Решението идва повече от две години след като бившият общински съветник Владислав Панев засне голямото здание до язовира с дрон и сигнализира медиите. По случая след това излъчихме разследване на bTV, с което чрез сателитни снимки показахме кога се е появила сградата.
Държавно ловно стопанство "Искър" е една от 19-те ловни институции в страната, управлявани в партньорство с частна фирма, тоест пари за ловната дейност влагат и държавата, и фирмата - в случая "Био Майнинг" с действителен собственик - известният покрай бизнеса с чистотата на столицата Румен Гайтански. Фирмата е инвеститор и строител в скандалната сграда с басейн, построена без разрешително за строеж, която доби публичност през 2020 г.
„След моето видео строежът на основната сграда беше замразен, така че две години и половина вече и повече там не се строи, така че най-малкото Вълка не може да я ползва тази сграда“, заяви Владислав Панев.
Позицията на фирмата строител е, че сградата не е нов строеж, а ремонт на стара постройка без нужда от разрешително. Така твърдяха и горските от стопанството. Преди две години заместник-директорът им Петър Герзилов публично заяви, че е виждал работилница преди новото здание, но разследване на bTV показа архивни сателитни снимки от мястото на сградата за годините от 2011 до 2020. На тях се вижда само гола ливада.
- Това е ремонт на съществуваща сграда, каза Петър Герзилов.
- Вие виждал ли сте я лично?
- Да, преди тази.
- А защо на тези сателитни снимки не виждаме нищо?
- Сградата е срутена и може би е покрита с трева и храсти около нея, основите са закрити от храстите и тревата.
Тогавашният директор на Изпълнителната Агенция по горите Александър Дунчев подаде сигнали срещу още две по-малки постройки в стопанството, а главният архитект на София издаде заповеди за събаряне на трите имота, с мотива, че не са ремонт, а нови незаконни строежи.
Частната фирма и Югозападното горско предприятие обжалват заповедите за събаряне пред съд. На база на архивните снимки от въздуха обаче, в началото на седмицата съдът потвърди премахването на една от по-малките сгради, която е склад. Не така стоят нещата по делото за голямата сграда. С главния архитект на София коментираме двете дела. Най-напред по случая със склада.
„Изцяло нова сграда, с нова метална конструкция, с нови метални стени и това е незаконен строеж, който следва да бъде премахнат. Това е сградата. Изключваме и ето какво виждаме. Това е бил геобразен навес“, заяви главният архитект Здравко Здравков.
Складът трябва да бъде съборен до 2 седмици от фирмата строител. За bTV от там заявиха, че досега винаги са се съобразявали със закона.
"Ако не са налице други пречки или причини от обективно естество, дружеството ще изпълни своите задължения", съобщиха от Био Майнинг“.
По другото дело обаче - за голямата сграда с басейна - решението на съда е различно. Там съдията на първа инстанция не е приел снимките като доказателства.
„Съдийката преценява, че това е авариен ремонт, а аз ще ви покажа изображенията, че на място там сграда не е имало. Това е сегашното положение. Връщаме се към 2008 година - факт е, че там сграда няма“, каза архитект Здравко Здравков.
Така две дела със сходни факти и доказателства са решени по противоположен начин - ламариненият склад е окончателно обявен за незаконен, а сградата с басейна - поне до момента - за законна. Съдията по едното дело е приел архивните заснемания преди строежите за доказателства, а съдията по другото дело - не. Главният архитект обжалва.
„Още по-странно е, че в същия този първоинстанционен съд съдията прецени, че аз нямам право на жалба. Това беше абсурдно решение, защото в крайна сметка, аз като издател на акта и при условие, че не съм съгласен с решението на съда, аз да нямам право на намеса, защото видите ли, не съм заинтересовано лице“, коментира арх. Здравко Здравков.
След поредна жалба на главния архитект делото за сградата с басейна все пак продължава пред Върховния административен съд, но се бави заради болнични на отсрещната страна.
„Смело мога да кажа, че делото се шиканира и се правят всякакви възможни юридически похвати, за да бъде отлагано във времето“, отбеляза архитектът.
А ето и позицията на държавното ловно стопанство - партньор на частната фирма, което вече години наред се бори редом с нея пред съда против събарянето на сградите. Говори директорът на Югозападното държавно предприятие Дамян Дамянов:
„По отношение на тази сграда ние съвместно обжалваме, тъй като тя би подпомогнала много стопанството, понеже то няма такава сграда като ловен дом и тя би могла да се ползва и за обучение на студенти, но в крайна сметка, чакаме окончателно становище на Върховния административен съд и каквото е, ще го изпълним. Ние нямаме похарчен един лев за строителството. Категорично стопанството не е имало участие, това е инвестиция на фирмата партньор по договора за съвместна дейност“.
Каква ще е съдбата на голямата сграда съдът ще решава, когато отсъстващите излязат от болнични.