Върховният административен съд остави в сила решението на Административния съд в София, с което е отхвърлена жалбата на „Био Майнинг“ срещу заповедта на главния архитект на Столична община за събаряне на незаконен строеж на язовир „Искър“. Това съобщиха от Върховния административен съд.
Съдебното решение обаче не касае знаковата голяма триетажна сграда, построена от фирмата "Био Майнинг" на бизнесмена Румен Гайтански. Става дума за друга, едноетажна работилница в същото стопанство, която през 2021 г. също бе атакувана като незаконна от агенцията по горите. В собствеността и построяването й участва същата фирма на Гайтански. За нейното събаряне също е имало заповед на главния архитект на София.
Според анализа на събраните доказателства предметът на заповедта за премахване представлява нов строеж, за който не са налице одобрени инвестиционни проекти, липсва и издадено разрешение за строеж. Касационната инстанция не споделя доводите в жалбата на „Био майнинг“, че е в изпълнение на сключен договор за съвместна дейност, дружеството е осъществило текущ ремонт на съществуващ стар навес.
Няма никаква пречка, историческите аерозаснемания да бъдат ползвани като доказателство редом с другите събрани по делото доказателства. Тези аерозаснемания установяват както наличието на нова сграда, различна по форма и размери от съществуващия на нейно място стар навес, така и годината на изграждането й, посочват от ВАС.
В подкрепа на тези изводи е и заключението на допуснатата и приета съдебно-техническа експертиза, според която без съмнение е налице изцяло нов строеж, изпълнен след 2017 г. Липсата на инвестиционни проекти и разрешение за строеж, характеризират сградата като незаконна, а годината на изграждането й не допуска приложението на нито една от хипотезите за търпим строеж, посочват от съда.
Дори осъществените строителни работи хипотетично да бъдат възприети като ремонт на съществуващ стар навес, същите не е възможно да бъдат квалифицирани като „текущ ремонт“, тъй като са изградени/заменени конструктивни елементи – основи, носещи колони, нови стени и покривна конструкция, допълват от съда.
Делото за незаконен строеж на голямата триетажна сграда с вид на хотел, все още тече.