ДПС искаше да влезе в коалиция със СДС в началото на март 1990 г., но повечето от нашите сини лидери тогава бяха против по различни причини. Това каза в предаването „120 минути“ проф. Димитър Луджев.

Той е активен участник в събитията след 10 ноември 1989 г. Една от движещите фигури на Кръглата маса – консултациите, в които управляващите и опозицията се договарят как да бъде осъществен преходът от тоталитаризъм към демокрация и от планова към пазарна икономика.

Преди 35 години по същото време улиците на София са изпълнени със стотици хиляди протестиращи, които искат отпадането на чл. 1 от т.нар. Живкова конституция – текст, който определя БКП като „Ръководната сила в обществото и държавата“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Като представител на опозиционния Съюз на демократичните сили, Димитър Луджев участва в решенията за премахването на чл. 1, както и в разпускането на политическата полиция (част от бившата Държавна сигурност).

Той е избран за народен представител в VII Велико народно събрание и за вицепремиер в коалиционното правителството на Димитър Попов. Бил е също така министър на отбраната в правителството на Филип Димитров. Той е и първи политически съветник на президента Жельо Желев.

Снимка: bTV

„Още през 1986-1987 г. Михайл Горбачов не крие своята неприязън към Тодор Живков и останалите лидери от социалистическия лагер. Горбачов и обкръжението му разбират, че с хората от епохата на Леонид Брежнев не могат да направят нищо. До 1988 г. обаче той не се занимава в тях, защото се стреми да възобнови отношенията на Русия със САЩ, както и да тръгне вътрешната перестройка“, каза той.

Проф. Луджев коментира събитията около свалянето от власт на Тодор Живков. Той посочи, че бившия първи му е била много трудно да си представи, че трябва да се оттегли от властта след около 35 години начело на държавата.

„На 9 ноември неговите бойни другари – Станишев, Гюров, Йотов и Младенов, изнасят голямата битка. Те му казват, че трябва да се оттекли, но той е смятал, че ще остане председател на Държавния съвет. Луканов със задна дата си преписа някои героични постъпки“, разказа още проф. Луджев.

Припомни и какво се е случило на Пленума на БКП. „Живков се е надявал, че всичките тези делегати, които той е издигал на постовете им, ще проявят лоялност към него и няма просто така да го изритат“, пояснява той.

Проф. Луджев смята, че изненадата на Тодор Живков не е от това, че ще бъде свален от поста си, а от нелоялността на собствените му хора.

Вижте във видеото какво още каза той за закриването на Държавна сигурност, ролята на Петър Младенов в разграждането на тоталитарната система и политическите споразумения след 1989 г.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK