Чудак, странник, особняк, непредвидим, особен, талантлив. Той е един от най-известните руски драматурзи на нашето време. Израства в крайна бедност, а днес е много богат. Със спечелените пари той купува домове на своите актьори.

Впечатлен от красивите костюми на актьорите, роденият в работническо семейство в Казахстан Николай Каляда мечтае да изглежда точно като тях и по същия начин да прави хората щастливи. Вместо мизерията да го погълне и въвлече в спиралата на безнадеждността, тя се превръща в отправна точка към преследването на голямата мечта. 

„Аз бях толкова беден, че дори не заключвах вратата си. Живеех на първия етаж и си бях загубил ключовете. Мина известно време и за първата ми пиеса получих и първите ми 2000 рубли. Днес това са около 2 милиона рубли. Спомням си, че отидох в магазин, който се казваше „Богатир”. Намираше се точно срещу моя апартамент. Там продаваха дрехи в големи XXL размери. Купих си дънки, риза, един цветен телевизор и всичко това занесох в моята съвсем мъничка, мъничка квартирка. Когато облякох тези дънки и риза, погледнах се в огледалото и се разплаках. Тук ще трябва да поругая малко, защото казах на огледалото: „Майна ти, Каляда! Майната ти, гадино! Най-накрая ти платиха някакви пари за проклетото ти писане. Това трудно бихте го превели на български. Бяха дълги години на скитане, но само искам да кажа, че аз прекалено дълго бях много беден. Беден, беден, беден”, разказа Каляда пред bTV.


Години по-късно той вече е драматургът с най-много поставени пиеси на година. Има и собствен необикновен театър. Обзавежда го с изхвърлени предмети, на които вдъхва нов живот.

Вещите на една стара баба, току що погребана, го карат да спре да приютява непотребните чужди предмети: „В тази квартира работеше една социална работничка, която прибираше в едни черни торби за боклук вещите на бабата. Докато ги подреждаше си казах: „О, колко много неща ще имам сега в театъра! Но после случайно отворих един куфар. Там вътре имаше всякакви женски принадлежности – чорапи, гащи, рокли, някаква перука и отдолу беше написано: „В гроба”. Тогава аз попитах: „Вие вчера сте погребали тази жена, защо не сте изпълнили волята да я погребете с вещите ѝ?". Социалната работничка ми отговори: „Е, това вече има ли някакво значение за нея?!” и изхвърли всичко”.

След случката Каляда написва пиесата „Голяма съветска енциклопедия”, която публиката у нас вече може да гледа и на български.

Каляда забогатява, благодарение на таланта си да пише пиеси, а днес със спечелените пари купува домове на актьорите си. Голямо заглавие на много вестници и онлайн издания, което творецът не иска да коментира, въпреки, че не е фалшива новина.

Като студент по времето на Брежнев Каляда служи в армията, а през 2012 г.  е част от щаба на Путин в Екатеринбург. Когато го попитахме за политика, Русия и Путин, интервюто ни приключи: „Майната ѝ на тази ваша политика. Все едно ми е. Долетях в чудесния ви град. Изумителен. Чувствам се прекрасно. Не ми пука за тази ваша политика. Не ми задавайте такива въпроси. Край на интервюто!”.