Важна равносметка след изминалите избори, които се оказаха, че са с най - нисък интерес от страна на избирателите, откакто падна Комунизма. Как гласуваха ромите? Каква беше избирателната активност в махалите, колко решаващи бяха гласовете там за избора на новия ни парламент?

Как се печелят гласове в махалите? Марин Николов проследява картината през примера на ромската махала в Самоков. Вижте какво разказаха за механизма на гласуване там ромски лидери и жители на квартала.

9 юни, Самоков - избори 2 в 1. В петте избирателни секции на ромския 7-ми квартал в града са гласували едва 1709 души от почти 4000 избиратели.

Победител са ГЕРБ с 978 гласа, сочат резултатите в ЦИК. На второ място са ДПС - с 589 гласа. Активността е подобна за цялата страна. По данни на „Галъп“, малко над 49% от гласувалите роми са дали гласа си за ДПС,  следвани от ГЕРБ с малко над 18% и БСП  - с малко над 9 на сто. Интересът към урните, както е обичайно - расте в следобедните часове. Това потвърждава и Марио - секретар на една от секциите до махалата в Самоков.

„Ние имахме БСП, ДПС, ГЕРБ, „Възраждане“. Не беше така наплив от съгражданите ни от 7-ми квартал. До 4 без 20 бяха минали 59 гласоподаватели. Те по принцип докарваха хора. Не ги докарваха по 30 -40 човека, а по една кола, в смисъл, аз така го мисля и съм участвал над 10 -15 избора и знам как стават нещата“, казва Марио.

Гласува ли?

Гласувах, да.

За кого?

Ами имаше там един номер, ама не мога да се сетя….

Какво ви накара за този номер да гласувате?

Просто гледахме всичките как гласуват, и ние гласуваме този номер.

Ама някой им е казал на всички да гласуват?

Някой е… обещаха нещо ще оправят. Ще слагат асфалт и такива работи.

Снимка: bTV

Типично за махалите от години е, че тук почти не се гласува според политически убеждения, казва Ива Лазарова от Института за развитие на публичната среда.

„Назад във времето са гласували, както за ДПС, така и за „България без цензура“, подкрепяли са БСП и непосредствено след това са подкрепяли ГЕРБ Веднъж подкрепят лява партия, след това гласуват за либерална, след това гласуват за по-дясна партия като ГЕРБ. Може би са твърде либерални, защото подкрепят ДПС, назад във времето обаче Бареков, изявявайки се като консерватор, събира подкрепата им.

Валидните гласове за европейски парламент в самоковската ромска махала пък са едва 9%.

Какво тогава кара ромите да гласуват за някого? Отговаря ни един от тях

Снимка: bTV

„Уплах! Застъпници. Като дойде избирателят. О, здравей, здрасти, прегръща го, ама той си знае вече за кой да гласува, нищо, че е неграмотен. И като види такива лица, криминално проявени, и като отиде при него, може да си смени да гласува за друг или като го стисне малко повече за врата приятелски. Преди ги докарваха по 30-40 души и ги докарваха пред урните. Сега това не беше така. Сега докарваха по една кола хора, да речем 4-5 човека по-рано. Докарват, гласуват и колите не спират пред училището...“, обясни Марио.

Едно от училищата в ромската махала на града в изборния ден е сред пушеци от скара, а на раздумки на кафе група мъже плътно стои пред секциите до края на деня.

Снимка: bTV

Трайчо Василев – Пиже е с осем присъди и десетки криминални регистрации -  за кражби на коне, кражба на ток, грабежи и посегателство над полицаи. Преди няколко години Пиже и негови приятели нападнаха с удари телевизионен екип, а буйният активист престоя 4 месеца зад решетките. И тогава и сега той е ангажиран с избори. Тогава - като кандидат за общински съветник, а сега като пълномощник на партия.

Пиже стана известен още през 2013 г. след журналистическо разследване за частното криминално енерго в махалата на Самоков. Сега токът в квартала е законен и хората плащат по партиди. Тогава обаче шеф на електроразпределението в града бе заснет със скрита камера да препоръчва Пиже като човека, който прикачва незаконни кабели в махалата.

Снимка: bTV