През последните месеци сред неработещите обекти заради пандемията от коронавирус бяха десетки музеи и галерии. Така, за съжаление, голяма част от изкуството остана затворено, защото част от културните институции нямат онлайн изложби.
Един млад мъж обаче решава, че ще се опита да направи едни от обичаните от поколения картини по-достъпни в интернет. Цветомил Иванов „анимира“ платната на Владимир Димитров-Майстора.
Националната галерия е дом на хиляди произведения на изкуството, съхранени във вековете. Картините на Майстора са едни от най-ценните доказателства за световното ниво на българското изобразително изкуство.
28-годишният Цветомил е графичен дизайнер. Рисува и на платно и казва, че емоцията става по-силна с историите зад движението на четките.
„Много често хората си казват: „Аз не обичам много да ходя на галерия, защото не разбирам изкуството, не разбирам картините“, но това, което трябва да знаят е, че всяка картина комуникира с наблюдателя по различен начин и никой не може да ти каже, че по този начин, по който ти я интерпретираш е правилен или грешен“, разказва той.
За да направи Майстора по-достъпен, Цветомил създава свое любителско видео в една от платформите за видеосподеляне, където картините оживяват.
„Изкуството като изкуство както е в момента е изключително важно, но със сигурност могат да се вкарат и технологиите - ако не в самата галерия, то извън нея, за да се получи една много добра сплав, която да работи заедно и да привиква все повече и повече хора, които да дойдат и да го оценят, защото поколенията се менят, хората възприемат по различен начин информацията и вниманието им се задържа по много по-различен начин спрямо преди време“, допълва младият графичен дизайнер.
Част от платната на най-известния български художник са в „Квадрат 500“. За да е още по-близо до хората, Националната галерия е създала и своя страница в глобалната културна платформа на „Гугъл“.
А Любомил вярва, че с видеото си Майстора на четката от миналия век ще докосне сърцата на онлайн потребителите днес.