В „Коментара на водещия“ днес просто искам да ви поздравя, защото във велики празници като днешния, много думи не са нужни. Денят на Възкресението е време, което трябва да се усети с душата. Това е ден, свързан с радостта от спасението. 

Да похапнем, но никога да не прекаляваме, защото не трябва да забравяме, че всяко нещо днес е символ, който ни свързва с голяма идея. Агнето е символ на жертвата, която Христос прави в името на човечеството така, както овенът е символ на готовността на Авраам да жертва сина си Исаак в Стария завет.

Яйцата са символ на новия живот след Възкресението, когато запечатаният гроб на Христос се отваря така, както се пропуква твърдата черупка.

Много ми се иска днес да ви споделя скромната си вяра, че щом сме тук и посрещаме най-великия ден, значи има смисъл да се борим за спасението ни - собственото и на близките си. Защото ходът на времето в нашата религия е само напред - като светъл лъч към бъдещето и неизвестното. Това е в центъра на нашия живот - всеки миг е уникален и няма да се върне. Затова дни като днешния ни учат да сме благодарни, че сме тук, точно в този момент и че сме заедно.

Дами и господа, няма силно общество без силна вяра. И тук не ви говоря за църковните ритуали, а за нещо много по-голямо. В сърцевината на всяка религия има етичен кодекс, чиято цел е да ни предпази от самоунищожението, формулирайки правила, които понякога изглеждат прекалено общи и крайно логични. В нашата религия те са известни като "Божи заповеди" и именно заради тях в Светото писание е записано, че "По Бога е леко". Колко просто и смислено звучи това и колко трудно изпълнимо е в същото време.

Стоян Михайловски често обичал да цитира Монтесько, че "базисът на демокрацията е добродетелта". Защо този велик юрист и велик журналист е използвал точно тези думи толкова често в зараждането на освободената българска държава? Защото само добродетелта, която произтича от етичния кодекс на вярата може да предотврати пропадането на обществото. Запада ли вярата, западат и институциите. В този смисъл силата на обществото е отражение на неговата колективна вяра и общ дух. 

Там, където липсва вяра и дух, пише Михайловски - "липсват живоносна мощ и борческа сила, гдето липсват велико сърце и велика съвест - липсват велика дееспособност и велико творчество." и животът "се превръща във видение".

Пожелавам на всички нас, повече вяра, че идват добри времена. Защото светът изглежда по начина, по който ние си го представяме. Честит Великден, дами и господа. 

Христос Воскресе!