Всеки човек е в търсене на постоянно вдъхновение. Големият стремеж на днешния ден е да се отървеш от онова тягостно усещане, че се намираш в застой - без развитие, без перспективи и без реална представа за ритъма на света. 

Всяко общество постоянно има нужда от примери, които да го вдъхновяват и водачи, които да следва. Спрямо примерите, които вдъхновяват, обществата модерират и образите на тези, които го водят.

Ако едно общество издига в култ икономическото развитие, образованието и законността, тогава водачите му са най-често технократи, образовани и не особено шумни. Ценността в тези общества е свързана с ясни правила и тяхното следване. Крайната цел е резултатът. 

Тези държави са силни икономически, имат големи спортни постижения и ясни цели. В тези държави се създават иновации, които улесняват живота и носят огромна добавена стойност за икономиката.

Ако в едно общество има генерално разделение и липса на солидарност, тогава и актуалните образи на водачи са негова проекция и отражение. Това са лутащите се общества, в които нарушаването на правилата е национален спорт, а грамотността и светогледа не са предпоставка за успех,  напротив - превръщат се в минус.

Тези общества приписват въображаема стойност дори и на малки успехи, в отчаяното си търсене на вдъхновение, което да модерира образа на бъдещите му водачи. Подобни общества са склонни на всякакви компромиси. Ще избираме по-малкото зло, ще търпим крещящия клиентелизъм, ще търсим смисъла между редовете, защото все по-рядко назоваваме нещата с истинските им имена. Ще търпим, ще свикнем, вече свикнахме.

Стенли Джонсън - бащата на днешния британски премиер, е изключително интересен човек. Служител на Европейската комисия в миналото, той ми е разказвал как на младини обиколил България с мотор напът за Индия. Пази прекрасни спомени за българската природа и гласувал против брекзит на референдума. 

Дядо му е турчин със славянски корени, когото наричали Али Кемал. Цвета Караянчева, сигурен съм, знае тази история и затова написала "брекзиД" с Д на стената на „Дарик", в търсене на символиката с факта, че Али Кемал три месеца бил вътрешен министър в правителството на Дамат Ферид Паша.  

„О, Джизъс, защо не написа, че и ти си бил тук, на Стената плача в Ерусалим". Футболистът имам предвид. Общо взето нещо не ни се получава в писането на стените по света в последните години. Освен „И аз бях тук", много нямаме с какво да се похвалим. Тук сме, но може и да не сме. Все по-често западните дипломати ни наричат „млада демокрация", което е истина, но е и признание, че нещо ни куца. Представете си го като мотото на София, но наобратно - „Стареем, но не растем".

Спешно се търсят примерите, които да ни вдъхновяват. Тогава сами ще изградим и образите на водачите, които да следваме. Но, пуста младост, кога ли ще дойде зрелостта?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement